Korona Virüsü Sebebiyle Hava Kirliliği Düştü!

Pek çok kurum ve kişi, korona virüsüne dair kişisel olarak önlem aldılar. Ama bu önlemler arasında en çok ilgi çeken ve dikkatleri üzerinde tutan şey ise fabrikalar oldu.

Corona virüsü salgınının yayılmasıyla birlikte bazı ülkeler karantina kararı aldı. Birçok ülkede etkinlikler ertelendi, kamuya açık alanlar kapatıldı ve insanlar evinden çıkmamaya özen gösteriyor. Bununla birlikte araştırmacılar, salgının ardından hava kalitesi seviyelerinde önemli iyileşmeler kaydetti.

Çevre araştırma merkezi Hugo Observatory’nin müdürü François Gemenne, Fransa’da yaptığı açıklamada, “Çok enteresan zamanlardan geçiyoruz. Beni en çok şaşırtan şey, corona virüsüne karşı aldığımız önlemlerin, iklim değişikliği veya atmosfer kirliliğine karşı aldığımız önlemlerden çok daha şiddetli olması.” dedi.

Bu tabloya göre farklı bir yaklaşım sunuluyor ve bilimciler de bu durumu detaylı olarak yorumluyor.

ESA’dan Josef Aschbacher, “Bulut örtüsü ve değişen hava koşulları nedeniyle verilerde küçük farklılıklar olsa da, emisyonlardaki azalmanın İtalya’da karantina nedeniyle trafik ve sanayi faaliyetlerinin azalmasıyla doğru orantılı olduğuna eminiz.” dedi.

çin korona virüsü çevre kirliliği

İlişkili Yazılar