Sır Paylaşım Uygulaması Whisper’ın Kullanıcı Verileri Açığa Çıktı

Yapısı itibarıyla gizli olduğunu iddia eden sır paylaşım uygulaması Whisper’ın kullanıcı bilgilerinin internette açığa çıktığı belirlendi. Gençler arasında popüler olan uygulama bir anda ciddi bir yara almış oldu.

Dünya üzerinde pek çok sosyal medya uygulaması bulunuyor. Bu uygulamaların bir kısmı her kesimden insanın dikkatini çekerken bir kısmıysa belli yaş grupları arasında popüler oluyor. Bunlardan biri de Whisper.

Whisper, teknik olarak zaman zaman meşhur olan anonim sır paylaşma uygulamalarından bir tanesi. Uygulama genellikle gençler tarafından tercih ediliyor. Uygulamada kimliğinizi gizleyerek paylaşım yapıp içinizi dökebiliyorsunuz.

Whisper, tasarımı itibariyle gizli olduğunu öne süren bir uygulama olarak öne çıkmıştı. Washington Post’un haberine göre durum pek de böyle değil ve hassas kullanıcı bilgileri internette açık şekilde yer alıyor.

Araştırmacılara göre ortaya çıkan sızıntı nedeniyle anonim olarak gönderilen aşk itirafları, aldatma ya da şiddet açıklamaları kolayca gönderiyi paylaşan hesap ile ilişkilendirilebiliyor.

Bu tür durumlarda sık sık olduğu gibi durumun suçlusu olarak veritabanlarında sızıntı olması gösteriliyor. Site, 2012 yılından beri aynı veritabanını kullanıyor ve hâliyle pek çok kişinin bilgileri de burada kayıtlı bulunuyor.

İlişkili Yazılar