Bakteriler De Şehir Kuruyormuş!

Pek çok araştırmacı, bakterilerin yayılması ve ilerlemesine yönelik kendine has bir tarz ile çalışmalarını yaparken, insanların da bu konulara ilişkin söyleyeceği şeyler olduğunun bilgisini veriyor. Mikrokolonilerin nasıl meydana getirdiklerini öğrenmek için yapılan bir araştırma, bakterilerin tıpkı insanlar gibi kolonileştiğini ortaya çıkardı. Araştırmaya göre bakteriler de insanlar gibi şehir benzeri yapılar kuruyor.
Pensilvanya Üniversitesi’nde yürütülen yeni bir araştırma sonucunda bakteriler hakkında oldukça ilgi çekici bir bilgi ortaya çıktı. Araştırmada, ağzımızda bulunan bakterilerin insanlar gibi kolonileştikleri ortaya çıktı. Bakteriler de insanlar gibi şehir benzeri yapılarda yaşıyorlardı.

bakteri kolonisi

Birkaç noktada bulunan yalnız bakterilerin mikrokolonileri nasıl meydana getirdiklerini öğrenmek için yürütülen araştırmada bu kolonilerin belli bir gelişim şekli ve dinamiği İzlediği öğrenildi. Bahsettiğimiz gelişim şekli ve dinamik, insanların da koloni olurken izledikleri gelişim şekli ve dinamikle benzerlik taşıyor.

Araştırmayı yürüten bilim insanları, bakterilerin kolonilerinin büyümesinin mekansal ve yapısal özelliklerinin insanlardaki kentleşmede görülene benzer olduğu gerçeğiyle karşılaştı. Bakterilerin oluşturduğu ve insanlarla aynı düzeni taşıyan bu yapılara biyofilm adıyla hitap ediliyor.

bakteri kolonisi

Tıpkı doğada da olduğu gibi ağzımızdaki bakteriler de biyofilm adı verilen bu karmaşık yapılarda yaşıyor. Biyofilmler, görebileceğimiz her yerde mevcut durumdalar. Ancak bu yapılar dişinizdeyse onlara farklı bir adla hitap ediliyor: Plak. Dişte bulunan plaklar, bakterileri diş macunu gibi dış etkenlerden korumaya yarıyor.

İlişkili Yazılar