Koronavirüs Farklı Semptomlar Gösterebiliyor!

Pek çok ülkenin şu sıralar uğraştığı ve kafa yorduğu sorunlardan olan Koronavirüs konusu günümüze dair pek çok seçeneği ön plana çıkarıyor. Aşama aşama değişen ve yenilenen çözümleri ve çalışmaları tek bir tıklama ile sizlere sunmaya devam ediyoruz.

Koronavirüs, yaygın görülen semptomların yanı sıra bilinmeyen bir yüzüyle de karşımıza çıkabilir. Uzmanlara göre koronavirüs insanlarda birbirinden farklı semptomlarla da görülebiliyor.

Koronavirüsün kuru öksürük, ateş ve özellikle nefes darlığı gibi çeşitli bilinen belirtileri var. Ancak COVID-19 hastalarını tedavi eden doktorlar, tipik olarak diğer koronavirüs enfeksiyonlarından farklı olan birtakım başka semptomlar da gördüklerini belirtiyorlar.

Telesağlık şirketi K Health’in tıbbi başkan yardımcısı Dr. Edo Paz, insanların yaşadığı diğer semptomların koku ve tat kaybı, mide ağrıları, vücut ağrıları ve bulantı olduğunu söylüyor. COVID-19 hastalarında mide bulantısı, ishal ve kusma gibi sindirim problemlerin de kısmen yaygın görüldüğü belirtiliyor.

Diğer yandan New York’un en büyük sağlık hizmeti sağlayıcısı Northwell Health’in bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. David Hirschwerk de, hastaların yüzde 10’unda sindirim sistemi semptomlar olduğunu söylüyor. Doktorlar henüz, COVID-19’un neden bu kadar geniş bir yelpazede semptomları ve sonuçları olduğuna anlam veremiyor.

İlişkili Yazılar