Koronavirüs Salgınında Zihnimizi Korumak İçin 5 Yol!

Salgının yarattığı pek çok etki var. İnsanlar stresten de kendini etkileyebiliyor. Bu durum da haliyle bazı konularda kişisel olarak beklentilerin tamamını ön plana çıkarıyor ve herkes için daha etkili ve yenilikçi bir çözüm getirilebiliyor. Yaşlı, kronik bir hastalığı bulunanlar, çocuklar, ergenler, gece gündüz demeden çalışan sağlıkçılarımız ve daha önce psikolojik sorunları olan insanlar, bu tür durumlarda daha fazla etkilenir ve zihinsel sağlıkları risk altında kalabilirler.

Peki ama ne yapmak gerek?

Gelin anlatalım.

 • Haberlere bir süre mola verin

  • Evet, hepimiz Koronavirüs hakkında en son gelişmeleri merak ediyoruz. Ancak eğer sürekli elimizde telefon yeni kötü bir haber var mı diye kontrol edersek beynimizi negatif düşüncelerle doldururuz. Kendinize, günün bir kısmında mola verin. Bırakın kötü haberlerden bir süreliğine haberiniz olmasın. Telefonu bir kenara koyun, televizyonu sadece dizi veya film izlemek için kullanın. Bu süre 1 saat bile olsa o an sanki dünyada kötü bir şey yaşanmıyormuş gibi hayal edin.
 • Bedene iyi bakın 

  • Evde durduğumuz süre boyunca her şeyi daha fazla yapmaya başladık. Daha fazla abur cubur yemeye, daha fazla yatmaya, daha az sağlıklı beslenmeye başladık. Halbuki vücudumuzu sağlam tutmak demek, aynı zamanda güçlü bir savaşçı olmak demektir. Kötü bir durumda, vücudumuzun savaşması gereken bir düşman var karşımızda.
 • Kendinize vakit ayırın

 

  • Zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız, kendinizi içinde kaybedeceğiniz aktiviteler bulmaya çalışın. Bu kimisi için kitap okumak olabilirken bir başkası için resim yapmak olabilir. Eğer uzun zamandır ilk defa bu kadar boş vaktiniz oluyorsa, kendinize en son “keşke zamanım olsaydı da şunu yapsaydım” dediğiniz zamanı hatırlayın. “Bugün en az 1 saat bununla ilgileneceğim” tarzında hedefler koyarak kendinize meydan okuyun.
 • Sevdiklerinizle iletişimde olun

  • Hepimiz bu süreçte sevdiklerimizi özlüyoruz. Ancak özlem çok değerli bir duygudur, bunu unutmayın. Şu anlık onlara sarılamasak da, olabildiğince iletişim halinde olup birbirimize destek olmalıyız. Gün içerisinde sevdiklerinizle yapacağınız 10 dakikalık görüntülü konuşmalar bile size büyük bir moral kaynağı olacaktır.
 • Doğru olduğunu düşündüğünüz bilgileri paylaşın

  • Bütün dünyayı endişeyle saran bu virüse karşı ne kadar hazırlıklı olursak o kadar iyi. Riskleri, karşılabileceğimiz zorlukları, virüsten korunma yöntemlerini sevdiklerimizle paylaşalım. Ayrıca virüs hakkında konuşmak korkularımızla yüzleşmemizi sağlayacaktır. Doğruluğundan emin olduğunuz, paniğe yol açmayacak tarzda bilgileri sevdiklerinizle paylaşmaktan kaçınmayın.

İlişkili Yazılar