Wi-Fi Sinyalleri İle Şarj Teknolojisi

MIT ile birlikte geliştirilen yeni çalışmalarda wi-fi üzerinden telefon şarj edilebilecek bir teknoloji ile çalışma yapılıyor. Kablosuz şarj teknolojisi pek çok kişi için bir hayal gibi görünse de, günümüzde bu duruma dair yapılan çok fazla çalışma olduğunu söyleyebiliriz. Herkes için eşsiz bir yenilik ve farklı bir detay karşımıza çıkmaya tüm hızıyla devam ediyor.

Günümüzde kablosuz şarj sistemlerinin kablolu sistemlere göre daha verimli olduğunu söylemek yanlış olur. Zaten kablosuz şarj sistemlerinde bile telefonun bir cihaza temas etmesi gerekiyor fakat havada hareket eden çok fazla dalga var ve MIT araştırmacıları, bu dalgalarda boşa giden enerjiyi cihazlarımızı şarj etmek için kullanabileceğimiz bir proje üzerinde çalışıyor.

Terahertz ışınımı, elektromanyetik spektrumda kızılötesi ve mikrodalgalar arasında bulunan yüksek frekanslı dalgalardan oluşuyor. Bu dalgalar, Wi-Fi sinyali gönderen cihazlar tarafından üretiliyor. Bu ışınımları kullanmak çok zor olsa da MIT ekibinin bulduğu yeni yöntem ilgi çekici gözüküyor.

 

İlişkili Yazılar