Bilimciler Akıllı Telefon Kamerasyıla 3D Modelleme Yaptılar!

ABD üzerinde bulunan Carnigie Mellon Üniversitesi üzerinde bilim insanları kendilerine has bir tarzda çalışmalarını sürdürürken, araştırmacılar da bu konuya dair yeni bir çözüm üretmeye başladı diyebiliriz. Aşama aşama karşımıza çıkarılan her bir yeniliği ve fırsatı tek bir detay ile ön plana çıkarmaya devam edelim. Ayrıntıların ve farklı fırsatların tamamında karşınıza çıkarılacak olan bu seçenekler için tek yapmanız gereken şey çözümleri ön plana çıkarmak olacaktır.

İnsanlar için üç boyutlu modelleme yapmak normalde çok güç bir süreç oluşturuyor. Bunun için birden fazla kamera gerekebiliyor. Ama bunu bilimciler tek bir kamera ile hem de telefon kamerası ile yapıyorlar. 3 boyutlu yüz geliştirme çalışmalarında önemli bir yere sahip olan bu çözümler kişiler için önemli bir seçenek yaratıyor.

Görüntüler elde edildikten sonra görsel eşzamanlı lokalizasyon ve haritalama (SLAM) olarak bilinen mevcut bir tekniği, yüzün temel geometrisini belirlemek için kullanan ekip, son olarak yüz profilini tanımlamak için derin öğrenme tabanlı algoritmalar vasıtasıyla göz, kulak ve burun gibi unsurları 3D modelde doğru bir şekilde konumlandırdı.

İlişkili Yazılar