Her Yaştan Youtuber Vergi Mükellefi Olabilir!

Vergi mükellefleri konusunda pek çok kişi için vergiye bağlı çalışmalar gelmişti. Geçtiğimiz yıl Gelir Vergisi Kanunu’ndaki değişiklikle 500 bin TL üzeri geliri olan sosyal medya fenomenlerine vergi zorunluluğu getirilmişti. Gelir İdaresi Başkanlığı gelir uzmanları, YouTube’dan gelir elde eden 18 yaşın altındaki bir kişinin dahi vergi mükellefi olacağını söyledi.

İçinde bulunduğumuz dijital çağın en gözde mesleklerinden biri haline gelen YouTuber’lık, bugün pek çok gencin hayallerini süslüyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı gelir uzmanları İhsan Durlanık ve Naci Yıldırım, Vergi-algı adlı sitede yayınlanan haberde YouTuber’ların vergilendirilmesini mercek altına aldı.

YouTuber’lar genellikle iki yolla kazanç sağlıyorlar: Video izlenmeleri ve sponsor anlaşmaları. Haberde, içerik üreticisinin kendi şahsi YouTube hesabı üzerinden izlenme sayısı ve süresine göre kazandığı gelirlerin “Reklam Geliri” olarak değerlendirildiği ve Gelir Vergisi Kanununda yer alan 7 gelir unsuru arasındaki “Ticari Kazanç” hükümlerine tabi olduğu belirtiliyor.

İlişkili Yazılar