Mozilla Aralık Ayında Flash Desteğini Her Şeyden Çekiyor!

İnternet dünyasının olmazsa olmazlarından olan Mozilla, kendine has yeni bir çalışma ile gündeme gelmeye devam ediyor. Ayrıntılar ve daha fazlası için yazımızı incelemeye devam edin.

Uzun yıllar internet kullanımı konusunda vazgeçilmez bir destek üreten Mozilla, bu konuda da işleri biraz daha ağırdan almaya başladı. Uzun yıllar boyunca hizmet veren site artık biraz daha ağırlaşmaya başladı ve kendini mozilla desteklerinden ve Flash desteklerinden çekmeye çalışıyor.

Flash ve Mozilla ne yapıyor?

Varsayılanında Flash desteğini kapatmış olarak sunan Mozilla, gerekli sitelerde ihtiyaca göre Flash yapısını açıyor. Flash bu konuda gayet etkili bir iş görse de artık pek Flash kullanan kalmadığı için herkese göre daha farklı bir çalışma gerçekleştiriliyor.

Microsoft Silverlight gibi diğer NPAPI tabanlı eklentilerin desteği, Mozilla’nın 2017 yılında yayınladığı Firefox 52’de kesilmişti. Mozilla, Flash daraltma takviminde de bir güncellemeye gitti. Şirket, Flash’ın kaldırılacağı Firefox sürümünü ve tarihini açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre Flash, Mozilla’nın Aralık 2020’de yayınlamayı planladığı Firefox 84’ün kararlı sürümünde kaldırılacak. Geliştiriciler tarayıcılarında ise destek daha erken son bulacak. Flash, Firefox Nightly’den Ekim 2020 tarihinde kaldırılacak.

Flash hangi sürümlerde kalkıyor?

Bu konuda aslında yapılan açıklamaları direkt size anlatmak isteriz. Firefox üzerinde varsayılan olarak etkisiz bir şekilde gelen Mozilla Flash, takvim olarak şunları yayınladı:

  • Ekim 2019 (şu anki aşama): Sürekli Aktif (Always Active) seçeneği kaldırıldı. Bir site Flash gerektiriyorsa Firefox izin istendiğini gösterecek.
  • Ekim 2020: Firefox Nightly 84’ten Flash desteği kaldırılacak
  • Aralık 2020: Flash desteği, Firefox 84 Kararlı sürümünden kaldırılacak. Bu noktadan sonra herhangi bir Firefox sürümü Flash’ı desteklemeyecek.

Bu konuda güncel haberleri ve teknolojik içeriklerimizi takip etmeye devam edin. Mozilla ile ilgili bütün gelişmeleri sizlere tüm hızımızla sunmaya devam ediyoruz.

İlişkili Yazılar