Çin Koronavirüs İlacını Buldu!

Koronavirüs salgının seyri bazı bölgelerde düşüşe geçmeye başlasa da hâlâ kritik düzeyde olan ve salgının şiddetinin arttığı bölgeler mevcut. Koronavirüs için aşı çalışmalarının devam ettiği bugünlerde Çin’den yeni bilgiler geldi. Bilim insanlarının yaptığı açıklamalara göre üretilen koronavirüs aşısı yüzde 99’luk bir etkiye sahip olacak.

Daha önceki süreçten bildiğimiz üzere dünyanın birçok yerinden şirket, kurum ve bilim insanları koronavirüs aşıları üzerinde çalışıyordu. Geçtiğimiz aylarda aralarında Çin merkezli CanSino Biologics, Oxford Üniversitesi ve Londra merkezli Imperial College Üniversitesi’nin de bulunduğu 5 kurum hâlihazırda koronavirüs aşısı için çalışmalarını sürdürüyordu ve bu araştırmaların birçoğu da deneylerde ikinci aşamaya geçebilmişti. Fakat koronavirüs aşına dair güçlü iddialar, bu 5 kurumun arasında bulunmayan bir şirketten geldi.

%99 Etkili Olacak! İsmi Coronavac Olacak!

İngiliz haber ajanslarından gelen diğer bilgilere göre, ilk olarak maymunlar üzerinde denenen aşının, maymunları koronavirüsden koruduğu öne sürülüyor. Sinovac tarafından da bu konuyla ilgili “Sinovac Biyotek’te çalışan bilim insanları 8 maymun üzerinde yapılan deneylerde, maymunlara iki farklı koronavirüs aşısı enjekte etti. Yaklaşık üç hafta sonra SARS-CoV-2 virüsüne maruz bırakılan maymunlarda hiçbir enfeksiyon belirtisi görülmedi.” şeklinde açıklamalarda bulunuldu.

 

İlişkili Yazılar