Koronavirüse Karşı Üretilen Yeni Antikor’un İnsan Testleri Başladı

Amerika Birleşik Devletleri’nde iki şirket, koronavirüse karşı geliştirilen antikorun insan testlerine başladığını duyurdu. Tedaviyi geliştirmeyi hedefleyen şirketler tarafından yapılan açıklamada, insan testlerinin başarılı olması durumunda tedavinin 2020 yılının sonuna kadar halka açılabileceğini duyurdu.

COVİD-19 virüsü ortaya çıktığı günden bu yana, dünyanın dört bir yanındaki bilim insanları tedaviye yönelik çalışmalar yapmaktadırlar. Koronavirüs vakalarının ilk çıkış yaptığı tarihten bu yana vaka sayılarında düşüşler görülse de hala etkisini sürdürmeye devam ediyor. Koronavirüse karşı ilaç ve aşı geliştirmeye devam eden araştırma ekipleri ve ilaç şirketleri, özellikle antikor tedavisi üzerine yoğunlaşıyorlar. Son açıklamaya göre bu konu üzerinde devam eden tedavi çalışmalarından birisinin insan tedavisi aşamasında olduğunu dile getirdiler.

ABD’dev iki sağlık şirketi Eli Lilly ve biyoteknoloji şirketi AbCellera’nın ortak projesi olarak başlayan antikor tedavisi, şubat ayında koronavirüse yakalandıktan sonra bağışıklık sistemi virüse karşı bağışıklık kazanarak iyileşen insanların kanından geliştirildi. Bu iki şirketin yeni projesinin hedefi ise, virüse karşı tam koruma sağlayan antikorları üretmek ve bunlarla geçici bir bağışıklık sağlayarak COVİD-19 virüsüne yakalanmış ve hastaların tedavi edilmesi yönünde.

Antikor Tedavisi Ne Zaman Uygulanmaya Başlayacak?

MIT Tech Review’de antikor tedavisiyle ilgili yayınlanmış olan haberde tedavinin insan testlerine başlanıldığını ve başarıyla sonuçlandırılması halinde 2020 yılının sonuna kadar halka sunulabileceği belirtildi. Ayrıca antikor tedavisinin halkın kullanımına sunulması için verilen sürenin uzun bir süre olmadığını biliyor ve beraberinde tedavinin geliştirilme hızının ortalama bir antrival tedavi hızının iki katı hızla geliştirildiğini de söyleyebiliriz. Koronavirüse karşı etkisi kesin olarak doğrulanmış bir tedavinin bu yıl sonuna kadar geliştirilmiş olması Global Pandeminin verdiği hasarın çok daha fazla azaltılabileceğini de gösteriyor.

Aylardır çeşitli testler ve tedavi yöntemlerine başvurulmuş olsa da bu yöntemin koronavirüse karşı oldukça büyük bir etkisi olacağını ve vaka sayılarının da bu oranla düşeceğini, virüs bulaşmış olan hastalarında daha hızlı iyileşeceğini tahmin edilebilmektedir.

İlişkili Yazılar