2020 Yılının İlk Çeyreğinde En Fazla Tercih Edilen Akıllı Saatler Hangileri Oldu?

Giyilebilir teknoloji pazarı son yıllarda oldukça popüler olmaya devam ediyor. Öte yandan telefonlardan ve tabletlerden yapılan gündelik işlerimizin, giyilebilir teknolojilerden yapılabilmesi birçok akıllı saat üreticisini üst sıralara taşıdı. Giyilebilir teknoloji pazarının 2020 yılı ilk çeyreğinde, akıllı saat pazarında Huawei markası önemli bir çıkış yükseliş gösterirken, Apple ilk sırayı bırakmadı. Güney Kore devi Samsung ise ilk çeyreği hayal kırıklığı ile sonlandırdı.

Giyilebilir teknoloji ürünlerinin günden güne hayatımızın bir parçası haline gelmeye başlamasıyla birlikte pazarda hareketlilik artmaya başladı. Yeni yayınlanan bir rapora göre giyilebilir teknoloji ürünlerinin satışları geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde büyük bir artış göstermektedir. 2020 yılının ilk çeyreğinde özellikle Huawei markası, akıllı saat pazarındaki payını büyük ölçüde arttırdı. IDV World Quarterly Wearable Device Tracker’ın açıklamış olduğu rapora göre giyilebilir ürün satışları son çeyrekte yüzde 29 artış gösterdi. Böylelikle 72.6 milyon adede ulaşan satışlar tüketicilerin de dikkatini çekti. Akıllı saatlerde ise 2020 yılının ilk çeyreğinde önceki yıla göre yüzde 7.1 düşüşle toplam 16.9 milyon adet satıldığını söyleyebiliriz. Dünya devi teknoloji firması olan Apple’ın ise akıllı saat satışlarında en başta yer alırken, diğer yandan Huawei markası üstün bir çıkışla ikinci sıraya yerleşti.

 

 

Adından neredeyse her gün söz ettiren ABD menşeili dünya devi marka Apple, yılın ilk çeyreğinde 4.5 milyon adet Apple Watch satmayı başararak neredeyse her yıl olduğu gibi tekrardan üst sırada kendisini gösterdi. Şirketin akıllı saat satışları geçtiğimiz yıllara göre yüzde 2’lik bir gerileme gösterdi. Neredeyse aylardır etkisini gösteren Koronavirüs salgını sebebiyle yaşanan zararlar göz önüne alındığı takdirde çok da büyük bir düşüş yaşandığı söylenemez.

Aslında bir değerlendirme yapmak gerekirse, Apple’dan çok Huawei markasının yılın yıldızı olduğunu söylemek daha doğru olur. Çin menşeili dev teknoloji şirketi, satışlarını önceki yıllara göre yüzde 118  arttırarak oldukça büyük bir fark yarattığını söylemek mümkün. Bu orana karşılık toplamda 2.6 milyon akıllı saat satmayı başaran Huawei markası, %100 büyüyen şirketlerden birisi oldu. Şirketlerin satış 2020 yılının ilk çeyreğinde en çok satılan akıllı saat markaları ise şöyle:

  1. Apple:5 milyon
  2. Huawei:6 milyon
  3. Samsung:8 milyon
  4. Garmin:3 milyon
  5. Huami: 1 milyon
  6. Diğer markalar:7 milyon

İlişkili Yazılar