GTA 6’nın Ana Karakteri Kadın Olabilir mi?

İnverse isimli teknoloji sitesi, çıkış tarihi henüz netleştirilemeyen GTA 6 ile ilgili büyük çaplı anket yaptı. Bu anketin içeriğinde, yeni çıkacak olan Grand Theft Auto karakterinin nasıl bir karakter olması gerektiği ve karakterin cinsiyetiyle ilgili sorular soran Inverse, Grand Theft Auto severlerinin artık bir kadın ana karakterle oyuna devam etmek istediklerini belirtti.

GTA serisinin çeşit çeşit onlarca oyunu olduğunu hepimiz biliyoruz. Bununla birlikte yeni bir GTA oyunun çıkması ve bu oyunun karakterinin özelliklerini diğer oyunlarından farklı olması gerektiğini düşünen binlerce oyuncu var. Oyun dünyasında en çok merak edilen GTA serisinin son oyunu ne zaman çıkıyor sorusu herkesin kafasında soru işaretleri oluşturdu. Bununla beraber bu konu hakkında binlerce iddia atıldı. Ancak şu anda sizlere, “Inverse” isimli ünlü bir teknoloji sitesinin yapmış olduğu anketten bahsedeceğiz. Anket başlatıldığı günden bu yana toplamda 5.800’den fazla oyun sever tarafından katılım sağladı. Bu anket GTA hayranlarının yeni oyunda ne tür bir karakter görmek istediğini dile getiriyor.

Inverse isimli dev teknoloji sitesi yapmış olduğu açıklamasında, ankete katılan oyun camiasında ki 3.000 kişiden fazlası, oyunda nasıl bir karakter görmek istediklerini kendi cümleleriyle dile getirdiler. Garip bir şekilde oyun camiasını büyük bir çoğunluğu ana karakterin kadın olmasını istemişler.

Rockstar Games ve GTA serisinin kadınlarla arasının pek iyi olmadığını söyleyebilmek mümkün. Birçok eleştirmenlere göre şirket, GTA yapımcıları oyunlarında kullandığı ana karakterlerin yanı sıra yan karakterleri bile fazlasıyla cinsiyetçi şekilde tasarlıyor. Bunun yanı sıra, dünyaca oyun serisinde hiçbir zaman ana karakterlerin kadın olmaması, aslında yapımcılar tarafından bilinçli olarak yapılan bir hamleydi.

Inverse adlı teknoloji sitesinin yaptığı anketin ise, Rockstar Games şirketi tarafından nasıl ve ne kadar önemseniyor bilinmez lakin bu tür köklü bir değişim, yeni çıkacak olan GTA 6 için önemli bir yenilik olabilir. Son çıkan oyunlarını değerlendirmek gerekirse sık sık kadın karakterlerle karşılaşmaya başladık. Buna örnek olarak son çıkan oyunlardan birisi olan Cyberpunk 2077’yi de örnek olarak gösterebiliriz.

GTA 5 Online’daki Kadın Karakterler, Oyuncuları Memnun Etmiyor.

GTA 5 Online konulu formlarda pek çok oyunsever, kadın karakterlerin erkek karakterlere göre kalitesinin düşük olduğu vurgulanıyor ve bu konu hakkında Rockstar Games’i eleştiriyorlar. Bu konu hakkında Rockstar Games GTA yapımcıları bu eleştiriler hakkında sessiz kalmaya devam ediyor.

İlişkili Yazılar