Bilim Kurulu Üyesinden Koronavirüs Tedavisinde Kullanılmaya Başlanan “Hidroksiklorokin” İlacı Açıklaması

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyelerinden birisi olan Prof. Dr. Tevfik Özlü, geçtiğimiz saatlerde koronavirüs tedavisinde kullanılan Hidroksiklorokin isimli ilaç hakkındaki açıklamalar yapmıştı. Bu açıklamalar, birçok insan tarafından merak konusu oldu.

Koronavirüs salgını üzerine birçok tedavi yöntemi aranmaktadır. Bu konu hakkında araştırmalar yapan şirketler her geçen süre konu virüs hakkında daha fazla bilgiye sahip oluyorlar. Kısa süre önce COVID-19 virüsü tedavisinde kullanılmaya başlanan hidroksiklorokin isimli ilaçla ilgili tartışmalar bir süredir devam ediyor. Hidroksiklorokin’in koronavirüs ölüm oranını arttırdığı iddiası üzerine yayınlanan bazı makaleler ise geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın mektubu üzerine geri çektirilmişti. Hidroksiklorokin tedavisine yönelik Prof. Dr. Tevfik Özlü, “Hidroksiklorokinle ilgili farklı ve birbiriyle uyumsuz bulgular veren bilimsel çalışmalar, kafa karışıklığına neden oluyor. Oysa, buna şaşırmamak lazım. Bilimsel veriler, değişmeyen gerçekler değildir. Bilimsel veri, yanlışlanabilir bilgidir.” İfadelerine yer verdi.

Prof. Dr. Tevfik Özlü, resmi Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamalarında, Hidroksiklorokin’in neden birbirinden farklı sonuçlar oluşturduğunu tartıştı ve kafa karışıklığına sebep olan bu konu hakkındaki düşüncelerini ve araştırmalarını takipçilerine anlattı.

Prof. Dr. Tevfik Özlü, bu konu hakkındaki tartışmaları şu ifadelerle dile getirdi:

“Hidroksiklorokinle ilgili farklı ve birbiriyle uyumsuz bulgular veren bilimsel çalışmalar, kafa karışıklığına neden oluyor. Oysa, buna şaşırmamak lazım. Bilimsel veriler, değişmeyen gerçekler değildir. Bilimsel veri, yanlışlanabilir bilgidir.”

“Bilim söyle çalışır: siz cevabı bilinmeyen bir soru sorarsınız. Bu soruya cevap olacak hipotez kurarsınız. Bu hipotezi kanıtlamak üzere bir yöntem geliştirirsiniz. Bu yöntemle araştırma, ölçümler yapar ve elde ettiğiniz bulguları yayınlarsınız. Bu bilimsel veridir.”

“Başka biri aynı soru için farklı bir hipotez ya da yöntemle araştırma yapar ve sizin bulgularınızı yanlışlayan sonuçlara ulaşabilir. Aksi kanıtlanıncaya kadar araştırma yönteminin gücüyle orantılı olarak her bilimsel veriye itibar edilir.

“Bilimsel bilgi yanlışlanabilir bilgidir. Bilimsel verilerin değişmez gerçekler olduğuna inanırsanız, bilimselliği yitirirsiniz. Çünkü bilimle gerçek bir arada olmaz. Bilim, gerçeğin olmadığı yerde vardır.”

“Çünkü bilim gerçeği arama, bulma çabasıdır. Eğer siz elinizdekinin gerçek olduğuna inanıyorsanız bilim yapmaya gerek duymazsınız. Ancak, elinizdeki bilgiye kuşkuyla yanaşıyor ve soru soruyorsanız bilim yapmaya başlarsınız.

“Bilim kuşkuya dayanır. Bilim yapmak soru sorup, yanıtlarını aramakla başlar. Pandemi sürecinde medyada yayınlanan bilimsel araştırmaların sonuçları, adeta değişmez gerçekler gibi algılanıyor. Aksi yöndeki bulgular ya görmezden gelinebiliyor veya kafa karışıklığına neden oluyor”.

“Oysa, bilimsel gelenekten gelenler için bu durum şaşırtıcı değil. Bilimsel veriler yarı ömrü olan bilgilerdir. Örneğin bugün elimizdeki bilimsel verilerin, belki de yarısı yanlıştır. Ama hangi yarısı? İşte sorun burada.

“En baştan beri söylediğimiz gibi Covid-19’la ilgili olarak resmin tamamını görmekten uzağız. Söylenenler, bugün için geçerli bilgilerden kaynaklanmakta olup, ilerleyen dönemde elde edilecek yeni bilgilerle bir kısmı yanlışlanacak veya eksik kısımları tamamlanacaktır.”

 

 

İlişkili Yazılar