Samsung, Sürücülere Yönelik Navigasyon Destekli VR Gözlük Üzerine Çalışmalar Yapıyor.

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından birisi olan Samsung, yıllardır çeşitli ürünleriyle bizleri büyülüyor. Bu sefer de sürücüler için navigasyon destekli VR gözlük üzerine çalışmalar yapan şirket yine kendine hayran bırakıyor.

Samsung’un, navigasyon bilgilerini doğrudan sürücüye aktararak bir VR gözlük için patent başvurusu yaptığı öğrenildi. Bu gözlük sayesinde sürücüler, adım adım navigasyon bilgilerinin yanı sıra çevrede bulunan bilgilerinde lenslerinde görebilecekler.

Günümüzde birçok üst model araç, karanlıkta insanların ve hayvanların algılanmasına yardımcı olmak için ses kontrolü, olası acil durumlarda otomatik frenleme, otomatik sürüş ve hatta gece görüşü gibi bazı ileri teknoloji seçenekleri ile donatılmaktadır. Her geçen süre gelişen otomotiv teknolojilerine bir katkı da Samsung’dan geldi.

Daha çok elektronik cihazlarıyla tanıdığımız Samsung, araç sürücülerinin daha iyi ve daha güvenlikli bir sürüş yapmasına yardımcı olacak benzersiz bir çözüm yolu geliştirdi. Samsung teknoloji şirketi, adım adım navigasyonu direkt lenslerine yansıtan bir sanal gerçeklik gözlüğü üzerine patent başvurusunda bulundu.

VR Gözlüğü Nasıl Çalışıyor?

 

Samsung’un patent başvurusu yaptığı sanal gerçeklik gözlüğü, temelinde araç sürücüleri için önemli olan hız bilgisi gibi bilgileri aracın ön camına yansıtan Head-up Display gibi çalışmaktadır. Bu durumda gözlük, bilgileri ön cama yansıtmanın aksine doğrudan sürücünün takmış olduğu VR gözlüğe göndererek sürüş deneyiminde kolaylık sağlıyor.

Bu VR gözlükleri kullanan kişiler, sırasıyla navigasyon bilgilerinin yanı sıra yakındaki yakıt istasyonları, restoranları, ve diğer önemli noktaları sanal gerçeklik gözlüğü ile görüntüleyebilecek.

2017 yılında İsviçre merkezli WayRay, şirketin Navion olarak isimlendirdiği araçlar için ilk holografik navigasyon sistemini tanıtmıştı. Lakin WayRay’in sisteminin çalışması için ekstradan bir gözlüğe ihtiyaç duyulmuyordu.

İlişkili Yazılar