Koronavirüsün Bulaşma İhtimali En Yüksek Olan Kan Grubu Belirlendi

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsü hakkında yapılan çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Virüs üzerine araştırmalar yapan araştırmacılar, virüse yakalanma riskinin kan grubu ile arasındaki ilişkiyi ortaya koydular. Çalışmalara göre, A kan grubu en riskli olarak belirlendi.

Tüm dünyanın mücadele ettiği koronavirüs salgını, dünyanın birçok yerinde etkisini göstermeye devam etmekte. Bu sebeple virüse karşı aşı çalışmalarından ayrı olarak, virüsün analiz edilmesi üzerine birtakım çalışmalar yapılmaktadır. Bu süreçte salgına yönelik çalışmalara bir yenisi daha eklendi. Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerinden Almanya ve Norveç’te yapılan araştırmada, kan grubunun koronavirüs ile olan bağlantısı ortaya çıkarıldı.

Araştırma sonucunda ortaya çıkanlarsa binlerce kişiyi şaşırtmayı başardı. Ortalamaya göre nadir diyebileceğimiz A kan grubuna sahip olan kişilerin koronavirüse yakalanma oranının diğer kan gruplarına oranla daha kolay olduğunu dile getirdiler. Bunun yanı sıra en düşüş riske sahip olan kan grubu ise 0 kan grubuna sahip olan kişiler olduğu anlaşıldı. Virüsün diğer ülkelere nazaran etkisini daha fazla gösterdiği İtalya ve İspanya’da oksijene ihtiyaç duyan ya da entübe edilen hastalardan oluşan tam 1610 kişinin kan örnekleri ile yapılan genetik çalışmalar sonucu bu sonuca ulaşıldı.

 

Bu hastalardan alınan kan örnekleri ile yapılan araştırmalar sonucunda, insan genomunda mevcut olan 2 önemli noktanın koronavirüsle ilişkili olduğu ortaya çıktı. Koronavirüsle birlikte solunum problemlerine sebep olan bu 2 noktadan birinin, kan grubunu belirleyen gen olduğu araştırmacıların testleri sonucunda ortaya çıkarıldı. Bu konuda çalışmalarını sürdüren birçok araştırmacı, A kan grubunun daha çok risk taşıdığını ortaya koydular.

Araştırmadan ortaya çıkan sonuca göre, A grubunu taşıyan insanların kendi solunum ihtiyacını karşılayamayacak duruma gelme riski normal kan gruplarına göre %50 daha yüksek. Bunun yanı sıra, 0 kan grubuna sahip olan kişilerin ise solunum ihtiyacını karşılayamama riski normal kan gruplarına karşılık %35 daha az. Sonuçlar bu denli görünüyor olsa da, araştırmanın şuanda hakem heyetinden geçmediğini belirtmekte fayda var.

Bilim insanları, kan grubuyla hastalığın ağır geçirilmesi ihtimali üzerine daha fazla araştırmanın yapılması gerektiğini dile getirdiler. Daha öncesinde yapılan birçok araştırmaya da, bu çalışmanın sonucu gibi A kan grubuna sahip olanların virüsten daha çok etkilendiğini, 0 kan grubuna sahip olan kişilerin ise virüsten daha az etkileneceğini dile getirmişlerdi.

 

İlişkili Yazılar