PUBG ve Call of Duty gibi FPS oyunları Kulaklara Kalıcı Hasar Veriyor

PUBG ve Call of Duty gibi FPS oyunları kulaklarınıza hasar veriyor olabilir. Ses seviyesini en yüksekte tutmak kulaklık kullandığınız takdirde ciddi hasarlara yol açabilmektedir. Oyuncular, oyun içerisinde daha verimli olabilmeleri için ses seviyesini yüksek değerlere çıkarabilmektedir.

Son zamanların en popüler oyun kategorilerinden birisi olan FPS oyun türlerine baktığımız zaman, kısa sürede oynanabilen oyunların büyük bir ilerleme oluşturduğunu biliyoruz. Özellikle Battle Royal tarzındaki oyunların, oyuncular tarafından büyük ilgi ile oynandığını görebiliyoruz.

Son dönemlerde de Warzone, VALORANT gibi başka oyunlar bu zincire katıldı. Bu tür oyunların sağlık sorunlarına neden olduğunu dile getiren oyuncular, bu defa da işitme sorunlarına neden olmakla suçlanıyor. Bu işitme sorunlarına sebep olan oyunların daha çok savaş temalı oyunlar olduğu görülüyor.

Oyunlardaki Ses Dengesizliği Tepki Çekiyor.

Bu oyunları oynamış olan herkes, oyundaki seslere dikkat etmek zorunda. Özellikle de oyun içerisindeki rakibinizin ayak seslerini duyabilmeniz pek çok oyuncu için önemli. Ama oyunların seslerindeki dengesizlikler bu oyunlarda çatışma seslerinin yüksek ancak ayak seslerinin oldukça düşük seviyede ve yumuşak verilmesi birçok oyuncu tarafından şikayet konusu oldu.

En popüler FPS oyunlarından birisi olan PUBG yayıncıları arasında WackyJacky, ses sorunu olduğunu daha öncesinde defalarca dile getirmişti. İnternette de pek çok oyuncu da benzer şikayetlerde bulundu ve bulunmaya devam ediyor.

WackyJacky, son olarak attığı Tweet’te duyma sorunları yaşadığını PUBG oynamaya başlamadan önce daha iyi duyduğunu dile getirdi. Oyunda ayak seslerini duyabilmek amacıyla sesi genelde en yüksek seviyeye kadar çıkarmak gerekebiliyor. Bu durum da duyma yetisine zarar verebiliyor.

İnternetten, oyunlardaki ses etkisinden korunma konusunda birçok farklı yöntemlerden bahsedilmektedir. Bunlardan birisi, Sound Lock gibi işe yarar programları kullanarak yüksek sesleri oyunlarda azaltmak mümkün oluyor.

Bu tür önlemleri alan birkaç oyun geliştiricileri var örneğin; Rainbow 6 Siege’de Night Mode adı verilen bir özellik bulunmakta. Bu özellik sayesinde oyun içerisindeki yüksek seslerin kısılabildiği gibi, alçak seslerinde yükseltilebilme ayrıcalığı tanınıyor.

İlişkili Yazılar