PlayStation 5 İle Birlikte Gelen Oyun Kolu DualSense Bizlere Neler Sunuyor?

Oyun konsollarının en tanılan ismi PlayStation serisinin son modeli PlayStation 5 dün tanıtılmıştı. Tanıtılan bu oyun konsolu bunun yanında birlikte tanıtılan DualSense oyun kolunu da tanıtmıştı. Oyun konsollarında bir ilk olarak ve eşi benzeri olmayan bu oyun kolu bizlere birçok kolaylığı sağlıyor. Bu yazımızda sizlere DualSense Oyun kolunun dikkat çekici 7 özelliğinden bahsedeceğiz.

Sony şirketi, resmi olarak PlayStation 5 tanıtımından önce, eski oyun kolu olan DualShock’un yerine geçmesi planlanan DualSense’in in tasarımını gün yüzüne çıkarmıştı. Resmi etkinlik sırasında ise bu oyun koluna ait birçok bilgiyi ve özellikleri öğrendik. İsim değişikliğinin sebebini ise teknolojilerin oyun koluna entegre edilmesiyle oluşturulmuş.

Bunların yanında DualSense üzerinde bulunan tuşlar ve tetikler, PC oyuncularının alışık durumlardan birisi olan mekanik klavye hissiyatına yakın bir deneyim sunuyorken, oyun içerisindeki dokulara göre titreşim, kablosuz şarj gibi birçok özelliği de artık PlayStation dünyasında yerini buldu.

PlayStation 5 DualSense Özellikleri Nelerdir?

 

  • DualSense gelişmiş tetik hissi eklendi.
  • DualSense titreşim motoru var.
  • USB Type-C bağlantı özelliği var.
  • DualSense Kablosuz şarj özelliği eklendi.
  • Sesle Kontrol ve kulaklıksız sesli iletişim özelliği mümkün.

DualSense Gelişmiş Tetik Hissiyatı

 

Yeni oyun kolu kullanıcılara birçok kolaylık sunmakta. Oyun dinamiğinde hatasız ve zorluk yaşanmaması adına birçok kolaylık yaptıklarını biliyoruz. Yeni oyun kolu olan DualSense’in arka kısmında oyunlarda nişan almak ve ateş etmek adına kullanılan L2 ve R2 tuşlarının gerilimleri oyuncunun isteğine göre ayarlanabiliyor. Hassaslığını istediğiniz gibi ayarlayabileceğiniz bu yeni tetik sistemiyle, oyunlarda vuruş hissini en gelişmiş şekilde hissedeceksiniz. Örnek vermek gerekirse, bir yayı gerdiğiniz anda gerilimi tuşlarda hissedeceksiniz.

DualSense Titreşim Motoru’nun Ne Gibi Artıları Var?

Gelişmiş tetik hissiyle bağlantılı olarak yine oyunlardaki tepkileri, oyun kolunda cihazla en iyi şekilde hissedebiliyorsunuz. Titreşim motoru, özellikle aksiyon oyunlarında bir silah çekip ateş ettiğiniz veya araç kullanırken bir yere çarptığınız anda gelişmiş titreşim motoru sayesinde gerçekçi bir deneyim yaşamanızı sağlıyor.

USB Type-C Bağlantısı

USB Type-C bağlantısı neredeyse her cihazda kullanılmaktadır. Telefonlarda tabletlerde hatta birçok dizüstü bilgisayarda da USB Type-C özelliği bulunuyor. DualSense’de ki USB Type-C özelliği sizlere söyle bir artı sunuyor. Olası bir durumda kolun şarj aleti bozulursa veya şarj aletini kaybettiğiniz anda başka bir teknolojik ürününüzdeki USB Type-C soketli şarj aleti ile oyun kolunu şarj edebiliyorsunuz.

DualSense Kablosuz Şarj Özelliği

DualSense oyun kolu sizlere şarj konusunda birçok kolaylık sağlıyor. Telefonunuzu, tabletinizi şarj ettiğiniz kablosuz şarj sandı ile oyun kolunuzu şarj edebilirsiniz. Böylelikle yanlış bir hareketle Şarj soketini bozmayacağınız için kablosuz şarj standınız var ise bu özelliği kullanabilir, standın üzerine koyarak kolun şarjını tamamıyla doldurabilirsiniz.

Oyun Kolunu Sesli iletişimde ve Kulaklığa Gerek Duymadan Kullanabilirsiniz.

Oyun kolunda dahili olarak kullanabileceğiniz tam verimli bir mikrofon bulunacak. Böylelikle oyun aralarında ve oyun öncesinde takımınızla iletişim halinde olabilirsiniz. Kulaklığa ihtiyaç duymadan sesli iletişim yapmanızı sağlayacak. Bunun yanında cihazın üzerinde 3,5 mm kulaklık jak girişide mevcut dilerseniz kulaklık ile iletişim sağlayabilirsiniz.

DualSense Oyun Kolunun Fiyatı Ne Kadar Olacak?

 

PlayStation 5’in resmi olarak tanıtıldığı lansmanda cihazın ve oyun kolunun fiyatıyla ilgili bir açıklama yapılmamıştı. Buna yönelik yurt dışı fiyatı olarak tahminler 500 Dolar ile 700 Dolar arasında olabileceği yönünde.  Bir önceki yazımızda sizlere PlayStation 5’in genel özellikleri, Türkiye’deki fiyatı, DualSense Oyun koluna dair birçok bilgiyi buradan bulabilirsiniz. Şuan da Oyun koluna yönelik net bir fiyat bulunmamaktadır. PlayStation 5 üzerine haberler oldukça paylaşacağız. Görüşmek Dileğiyle😊

 

 

 

İlişkili Yazılar