Huawei Şirketi Artık Dünyanın En Büyük Akıllı Telefon Üretici Oldu

Huawei dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi unvanına sahip oldu. Counterpoint Research’ün yapmış olduğu habere göre ABD’den ticari ambargo yiyen şirket, bu yüzden Google servislerini kullanamamıştı. Buna rağmen Huawei, Samsung’u geçti ve artık dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi unvanını aldı.

Huawei markası, Google ile arasında oluşan gerilmeler sebebiyle Google Servislerini kullanamamıştı. ABD’nin Huawei markasına ambargo uygulamaya başlamasıyla birlikte şirket, birçok sorun ile karşı karşıya kalmıştı.

Huawei Akıllı Telefon Üretiminde Birinci Sıraya Yükseldi

Dünyanın en büyük akıllı telefonları üreticileri arasında Nisan ayında büyük bir değişiklik yaşandı. Huawei, nisan ayında köklü bir yükselişe geçerek pazar payında yüzde 19’a yükseldi. Huawei bu artışla birlikte Samsung’u geçerek birinci sıraya yükseldi. Buna karşılık Samsung’un pazar payı ise yüzde 17’de takılı kaldı.

Bu yükselişin en büyük nedenlerinden birisi ise Çin oldu. Çin’deki vatandaşlar, ABD’nin ambargosundan sonra Huawei markasına daha çok sarıldı. Çin’de yasak olan Google servis ve uygulamaları Çinli kullanıcılar içinde büyük problem olarak görülmeyince Huawei’in satış oranları bir hayli arttı. Diğer bir neden ise global olarak yaşadığımız koronavirüs salgını oldu.

Şirketler Koronavirüs Ekonomisinden Etkilendi

Samsung koronavirüs nedeniyle satışlarında büyük bir azalmaya maruz kaldı. Bununla birlikte global olarak görülen koronavirüs birçok şirketin ekonomisini sarstı. Lakin Nisan ayında kendini toparlamaya başlayan Huawei markası gerek pandemi probleminden gerekse ambargolardan dolayı büyük bir hızla satışlarını arttırarak zirveye yükseldi.

Bunun yanı sıra Güney Kore merkezli dünya devi teknoloji firması Samsung’un bu yarışı bırakmayacağını söylemek mümkün. Salgının etkilerinin azalması ile tekrardan rekabet içine girecek olan birçok teknoloji firması bu düzeni alt üst edebilecek güçte diyebiliriz.

İlişkili Yazılar