Koronavirüsü Güçlendiren Mutasyon Ortaya Çıktı

Yapılan araştırmalar ile koronavirüsün mutasyona uğradığı anlaşıldı. D614G olarak adlandırılan bu mutasyonun, virüsü daha da ölümcül hale getirdiğini açıklandı.

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan haberlere göre ABD’nin Florida eyaletindeki Scripps Araştırma Enstitüsü’nde görev alan araştırmacılar, koronavirüs hakkında mutasyon çalışmaları yaptıklarını ve virüsün mutasyona uğrayıp daha fazla kişiye bulaşabileceğini açıklamışlardı. Konuyla ilgili Dünya Sağlık Örgütü de daha önce koronavirüsün geçirdiği mutasyonların normal derecede olduğunu dile getirmişti. Bu mutasyona bakıldığı zaman koronavirüsün bulaşma ihtimalinin arttırdığına veya bu virüsü daha ölümcül seviyelere getirdiğine yönelik henüz bir veri oluşturulamadığını belirtmişlerdi.

Bugün ABD basınında yapılan haberlere göre bu mutasyonun çalışmalarıyla ilgilenen Scripps Araştırma Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, tıbbi laboratuvarda yaptıkları deneyler sonucunda bu mutasyonun, COVID-19 üzerindeki “sivri uçların” sayısını belirgin ölçüde arttırdığını gözlemledi.

Araştırma ile ilgilenen ekibin lideri olan Hyeryun Choe, geliştirdikleri hücre kültür sisteminde D614G adındaki mutasyona uğramış virüslerin, mutasyona uğramamış virüslere göre daha rahat bulaşabildiğini dile getirdi.

Virüs bilindiği üzere taç şeklindedir. Bunun yanı sıra virüse taç şeklinde bir görünüm veren sivri çıkıntıların, virüsün mutasyona uğramasıyla birlikte normale göre 3-5 kata kadar arttığı anlaşıldı.

Koronavirüs Güçleniyor mu?

Bunların yanı sıra Scripps Araştırma Enstitüsü Mikrobiyoloji ve İmmünoloji Bölümü araştırmacılarından olan Michael Farzan, D614G mutasyonunun vücudumuzda bulunan bel kemiğine daha hızlı esneklik sağladığını, bu esnekliğin ise virüse hücreler arasında yolculuk yaparken daha fazla yaşama olanağı tanıdığını açıkladı. Açıklanan bu bilgilerden ayrı olarak D614G mutasyonlu koronavirüse sahip olan bireylerin, hastalığa yakalanmış diğer bireylere göre koronavirüsü daha ağır bir şekilde geçirdiğine dair bir bilgi bulunamadı.

Global anlamda bir salgın virüsü örneklerinin genetik çalışması için önemli kuruluşlardan olan GenBank verilerine göre ise Şubat ayında hiçbir koronavirüs örneğinde görülmeyen bu mutasyonlu hücre, mart ayındaki örneklerin yüzde 25’inde ve mayıs ayındaki örneklerde ise yüzde 70’inde görüldü.

İlişkili Yazılar