Prof. Dr. Ercüment Ovalı, Koronavirüs Aşısı İçin Tarih Verdi

COVID-19 virüsüne karşı önleyici bir tedavi geliştirmeye çalışan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, COVID-19 virüsünün aşısı için 1 Şubat tarihini işaret etti. Prof. Dr. Ercüment Ovalı, aşıyı deneklere vermeden önce kendi üzerinde test edeceğini söyledi.

Başarılı ekibi ile birlikte yeni tip koronavirüs salgınına karşı önleyici aşının bulunması için önemli çalışmalarda bulunan Prof. Dr Ercüment Ovalı, yapmış oldukları araştırmalara dair yeni bir açıklamada daha bulundu. Habertürk kanalında sunucu olan Kübra Par’a açıklamalar yapan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, “Şu an aşı üzerinde çalışan 8 grup içinde sizden başka geleneksel aşı üzerinde var mı?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“2 grup daha var. Onlar da çok iyiler. Emeklerine saygı duyuyorum. Örneğin Konya Selçuk Üniversitesi’nden bir grup var, çok iyi niyetle çalışıyorlar. Özel bir firmayla iş birliği içinde müthiş işler yapıyorlar. Aşı ile ilgili TÜBİTAK’ın düzenlediği son toplantıda onlara ‘Size yardım edelim’ dedim. Biz ekonomik olarak güçlü bir grubuz. Böyle bir avantajımız var.”

Aşıyı bulduğumuz takdirde ilk olarak kendi üzerlerinde deneyeceklerini dile getiren Türk Bilim insanı, “Bütün gruplar bunu söylüyor. İşte bu kadar iyi niyetle ve fedakarca çalışan bir bilim dünyası var Türkiye’de. Ben de aşıyı ilk kendi üzerimde deneyeceğim çünkü zaman kazanmaya çalışıyoruz. Biz kapitalist değiliz.” sözlerine yer verdi.

Türkiye’de geliştirilmesi planlanan ve üzerinde çalışmalar yapılan aşı için 1 Şubat tarihini hedefleyen Prof. Dr. Ovalı, ”Görünen o ki yurt dışındaki gruplar aşıyı Ekim-Kasım gibi getirecekler. Biz onlardan 3 ay sonra çıkarabileceğiz” dedi.

“Türkiye’de bizim haricimizde geleneksel aşı üzerinde çalışan sadece iki grup var”

Prof. Dr. Ercüment Ovalı’nın geçtiğimiz Nisan ayında kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “7 gün 16 saat laboratuvarda çalıştıktan sonra artık kurduğumuz sistemin güvenli olduğu kanıtlandı. 23 Nisan için sözleştik” sözlerini kullanması, sosyal medyada “aşı bulundu” yorumlarına sebep olmuştu.

Söz konusu tarihten önce Prof. Dr. Ercüment Ovalı, “1 aydır laborauvarda çalıştığımız bir ilacın ismini 23 Nisan’da açıklayacaktık, ancak o kadar etkili duruyor ki insanların hayatını kurtarabilir. İnsanların hayatından güç çalmak istemedik… Acilen Dornaz Alfa, hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı. Kahramanlarımıza teşekkür ederim” sözlerine yer vermişti.

Prof. Dr. Ercüment Ovalı ayrıca iki milyon doz üretmeyi hedeflediklerini, hedeflerinin bu yıl eylül ayına kadar aşının klinik testlerine başlanılacağını ifade etti. Lakin Prof. Dr. Ovalı’nın sosyal medya da yaptığı bu açıklamada Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Koronavirüs Bilim Kurulu Üyelerinin eleştirilerine maruz kalmıştı.

İlişkili Yazılar