Samanyolu’nda 30’dan Fazla Dünya Benzeri Uygarlık Olabilir

İngiliz bilim insanlarının yapmış olduğu araştırmalar neticesinde Samanyolu Galaksi’sinde dünya benzeri 30’dan fazla uygarlığın olabileceğini dile getirdiler. Dünya’ya en yakın uygarlığın ise 17 bin ışık yılı uzaklıkta olduğu tahmin edilmektedir.

İngiltere’de önemli araştırmalarla gündeme gelen Nottingham Üniversitesi akademisyenleri tarafından yapılan araştırmalara göre, galakside 30’dan fazla gezegende Dünya benzeri evrim süreci yaşandığına rastladılar.

Bu araştırmaya yönelik yapılan sonuçlar neticesinde öğretim görevlisi Prof. Christopher Conselice, bu çalışmalarına Astrobiyolojik Kopernik Limiti adını verdiklerini dile getiriyor.

Astrobiyolojik Kopernik Limiti iki farklı formda bulunmaktadır. Bunların ilki zayıf limit olarak adlandırılmaktadır. Bu teoriye göre zeki yaşam formu 5 milyar yıl öncesine kadar uzanıyor. Güçlü limit teorisine göre ise bilinen evrendeki hayat belirtilerinin ilk ortaya çıkışı 4.5 ile 5 milyar sene önce gerçekleşti.

Bir Gezegenin Yaşanılabilir Olması için Gerekli Olan Faktörler Nelerdir?

Bu yeni araştırma ile evrendeki varlıklar veya canlılar, metal ve maden üzerine zengin bir ortamda gelişmeye ihtiyaç duymaktadır. Çünkü insanlık için Güneş’te bulunan metaller sebebiyle Dünya’da maden anlamında zengin bir ortam oluşturuyor.

Araştırma ile ilgilenen Conselice konu üzerine yaptığı açıklamasında, “Amacımız kozmik çapta evrimi araştırmak. Biz buna Astrobiyolojik Kopernik Limiti diyoruz. Galakside birkaç düzine dünya benzeri aktif uygarlık olabilir. Tıpkı Dünya’da olduğu gibi buralardaki zeki yaşam formlarının ve gezegenlerin oluşması 5 milyar yıl sürmüş olabilir. Dünya’ya benzerlikler gösteriyor olabilir.” İfadelerini kullandı.

Daha öncesinde 2012 yılında yapılan bir araştırmada, Dünya’ya benzer gezegenlerin oluşumu için asgari gezegen metal-maden oranı’na ulaşılmasının önemli bir faktör olduğu ortaya çıkmıştı diyebiliriz.

Konu üzerine Profesör Conselice, “Dünya dışı uygarlıklarla ilgili yaptığımız araştırma sadece galaksideki yaşam formlarını açığa çıkarmıyor, aynı zamanda Dünya’daki insan uygarlığının ne kadar daha yaşayabileceğiyle ilgili önemli ipuçları da sağlıyor. Eğer evrende bizden başka uygarlıklar olmadığını kesin bir şekilde ispatlarsak, bu aslında insanlığın uzun süre var olması açısından oldukça kötü bir haber. Eğer hiçbir ize rastlamasak bile insanlığın geleceği ve kaderimiz hakkında önemli bulgular sağlamış olacağız” sözlerine yer verdi.

İlişkili Yazılar