Bir Devrin Sonu: Adobe, Flash Player Kalkıyor.

Bir zamanlar internet dünyasının vazgeçilmezlerinden birisi dev Multimedia aracı olan Flash, artık sonlandırılıyor. Adobe, internet sitesi üzerinden yaptığı paylaşımda, Adobe Flash Player’ın kaldırılacağını açıkladı.

Adobe, yaklaşık olarak üç yıl önce yaptığı açıklama ile bir zamanların en önemli uygulaması olan Adobe Flash Player’ı sonlandıracağını söylemişti. Tüm bunlarla birlikte Adobe, bugüne kadar Flash’ın biteceğine dair net bir tarih vermemişti. Lakin bugünden sonra Flash’ın fişinin çekileceği tarihi biliyoruz.

Adobe şirketi web sitesi üzerinden yapmış olduğu açıklama ile Adobe Flash’ın 31 Aralık 2020’de sonlandırılacağını dile getirdi. Flash Player, özellikli olarak 90’lı yılların sonlarına doğru ve 2000’li yılların başlarına doğru internet sitelerindeki animasyonlar, oyunlar ve bunların yanı sıra videolarda kullanılıyordu. Hatta ve hatta Youtube sitesi bile sunulduğunun ilk günlerinde dünya çapındaki milyonlarca kullanıcıya video hizmeti sunmak amacıyla nerdeyse tamamen Adobe Flash’ı kullanıyordu.

Günümüzde HTML 5 ve CSS 3 gibi önemli açık kaynaklı platformların yükselişi ve bunun yanı sıra akıllı telefonlar için daha verimli bir ihtiyaç sebebiyle Flash, artık sonuna ulaştı.

Program, değişimin yanı sıra sayısız güvenlik problemleri sebebiyle de hızla çekiciliğini kaybetmeye başladı. Lakin popüler Multimedya araçlarından birisi olan Flash, 2010 yılında Steve Jobs tarafından da bir darbe yedi.

Apple firmasının kurucusu olan Steve Jobs, iPad ve iPhone veya gelecek olan ürünlerinde Flash’ı desteklemeyeceğini açıklamıştı. bu açıklaması ile Adobe’un platformu için sonunun geldiğini belirtmişti. Bu durumlardan sonra Google’da arama motorlarında ki Flash uygulamasını kaldırdığını açıklamıştı. Flash’a bağımlı birçok site artık platformun yerini alacak yeni teknolojilerle güncellenmektedir.

Adobe, 31 Aralık itibari ile Flash’ı güncellemeyi durduracağını ve dağıtımını sonlandıracağını net bir şekilde ortaya koydu. Şirketin uyarı benzeri açıklaması, Flash’ın daha fazla güvenlik veya gizlilik güncellemesi almayacağını ve 31 Aralık 2020 Tarihinde tamamıyla sonlandırılacağını anlamına geliyor. Macromedia Flash ile başlayan 24 yıllık program sona yaklaşıyor.

teknoloji ve internet dünyasının efsanelerinden olan Adobe Flash Player’in bu bitişi birçok kullanıcının moralini bozdu. Flash Player’in bu denli kullanımının azalması ile aslında programın sona yaklaşacağını çağrıştırıyordu. Adobe şirketinin gelecekte nasıl bir yol izliyor orası meçhul.

 

İlişkili Yazılar