Twitter’a Sesli İletişim Özelliği Geliyor

Günümüzün en popüler sosyal medya uygulamalarından birisi olan ve milyonlarca kişiye kullanım sunan Twitter, platformunda sesli tweet dönemine başlayacağını duyurdu. Platforma eklenen yeni bir özellikle birlikte atılan tweet’lere ses kayıtları eklenebileceğini duyurdu.

Sosyal medya devi şirketlerden birisi olan Twitter, kullanıcısına yeni özellikleri sunmayı hedefliyor. Platformun sunduğu bugünkü yeni özellik ile tweet’lere eklenebilecek olan ses kayıtları olacak. Şu anda sadece IOS için yayınlanan bu özelliğin şu an için sadece belli bir grup kullanıcıya sunuluyor.

Twitter’ın geliştiricilerinden Maya Patterson ve Remy Bourgoin, yayınladıkları blog yazısında “Bazen 280 karakter yeterli olmuyor ve bazı konuşmaya özgü nüanslar kayboluyor. Bugünden itibaren Twitter’ı kullanış şeklimize daha insani bir dokunuş ekleyecek yeni bir özelliği test ediyoruz.” dedi.

Özellik Kullanıcılara Neler Sunuyor?

Bu özelliğin sunulduğu kullanıcılardan biri iseniz tweet yazdığınız bölümde kamera ikonunun hemen yanında bir ses kayıt simgesi gözünüzün önüne gelecektir. Bu simgeye bastığınızda ekranınızın alt bölümünde kırmızı bir buton çıkacak, o butona basarak tweet’inize ses kaydınızı ekleyebiliyorsunuz.

Twitter’ın yapmış olduğu açıklamada her bir sesli tweet için, maksimum 140 saniye uzunluğunda olacak biçimde ses kaydı atabilirsiniz. Lakin bu sınırı aşarsanız bile bir problem doğurmayacaktır uygulama yeni bir sesli tweet oluşturacak ve zincire ekleyecektir.

Ses kaydı özelliği sadece orijinal tweet’lere eklenebilecektir. Açıklamak gerekirse bir tweet’i alıntıladığınız takdirde veya birisine cevap verdiğiniz anda bu özelliği kullanamayacaksınız. Bir diğer özellikse profil fotoğrafınızın sesli tweet’e sabit görsel olarak eklenebiliyor olması. Atmış olduğunuz tweet’leri “Oynat” butonuna tıklayarak dinleyebiliyorsunuz. IOS’ta tweet’inizi dinlediğiniz sırada alt tarafta bir oynatma çubuğu çıkıyor, böylece tweet’i dinlediğiniz anda ana sayfanızda gezinmeye rahatlıkla devam edebiliyorsunuz.

Bu özellikle birlikte erişilebilirlik soruları çıkıyor. özellikle duyma engelli olan insanların bu özelliği nasıl sunulacağına cevap veren Twitter, şu an için bu özelliğin erken olduğunu ve test aşamasında olduğunu dile getirdi.

İlişkili Yazılar