iOS Yerine iPhone OS Geliyor

Mobil teknoloji dünyasına Scott Forstal imzası ile geliştirilen iPhone OS işletim sistemi ile merhaba diyen Apple; uzun bir süre tabletlerinde, müzik çalarların da, medya oynatıcıların da ve akıllı telefonlarında bu işletim sistemini kullanıyor. Ürün gamı farklılaşmaya başladıkça farklı yazılımlar oluşturulmaya başladı. Bunun neticesinde ise işletim sistemi isimleri de arttı.

iPhone OS Geliyor

Şu anda aktif olarak kullanılan iOS işletim sistemi İPhone ve İPod modellerinde kullanıldığı gibi bunun yanında medya oynatıcılar ve akıllı saatlerde de farklı yazılımlar mevcut. Son olarak iPad serisi de iPad OS adlı kendi işletim sistemine geri dönmüştü.

Firmaya yakın kaynakların iddialarına göre İPhone ailesi de İphone OS olarak sisteme ayak uyduracak ve farklılaşmaya gidecek. Böylelikle iPhone köklerine geri dönmüş olacak denilebilir. Bu durumda İOS hangi ürünlerde kullanılacak buna dair net bir bilgi yok maalesef. Öte yandan İOS işletim sistemi tamamıyla isim listesinden silinecek mi bilinmemektedir.

Diğer bir ilginç iddiaya göre iPhone serisinin yakın zamanda Apple Phone olarak adlandırılacağı diyebiliriz. Artık bir ikon haline bürünmüş olan İPhone adlandırmasında Apple’ın vazgeçerek Apple Phone şeklinde devam ettirmesi pek mümkün görünmemektedir. Lakin zamanın neler getireceği de bilemediğimiz için İOS 14 ile yılın sona ereceğini tahmin edebiliyoruz.

 

İlişkili Yazılar