WhatsApp’ta Son Görülme ve Çevrimiçi Bilgilerine Ne Oldu?

Popüler mesajlaşma uygulamalarından birisi olan Whatsapp, yine dünya çapında milyonlarca kullanıcıyı etkileyen bir sorunla karşı karşıya kaldı. Öte yandan kullanıcılar, sohbet ettikleri kişilerin çevrimiçi olup olmadığını görememeye başladı. Bunların yanında son görülme özelliğinin yokluğunda kullanıcıların kafalarında sorulara yol açtı.

Günlük olarak bile milyonlarca kişinin giriş yaptığı ve aktif olarak kullandığı mesajlaşma uygulaması Whatsapp, zaman zaman sıkıntılı dakikalar yaşayabilmektedir. Uygulama geçtiğimiz saatlerde yine böyle bir problemle karşı karşıya bırakmıştı. Birçok Whatsapp kullanıcısı, sohbet ettikleri kişilerin son görülmelerini ve çevrimiçi olup olmadıklarını görememeye başladı.

Uluslararası gözlem sitelerinden birisi olan Down Detector’dan edinilen verilere göre Whatsapp uygulaması, şu anda sıkıntılı dakikalar yaşamaktadır. Whatsapp’ta sorunar yaşandığını dile getirenlerin %68’lik kısmı, popüler uygulamada görüştükleri kişilerin son görülmelerini ve çevrimiçi durumlarını görüntüleyemediklerini belirtiyorlar.

Öte yandan platformda yer alan diğer verilere göre kullanıcıların %26’sı, Whatsapp’a bağlanmada sorunlar yaşıyorlar. Geçtiğimiz saatlerden bu yana kadar yaklaşık olarak 3.000 kullanıcı uygulama üzerinde sorunlar yaşadığını belirttiler.

Yine Down Detector’da yer alan verilere baktığımız zaman, Whatsapp’ta şu saatlerde hissedilen bu problem en çok Avrupa Kıtasında daha sonra ABD’de ve daha sonrasında da Güney Amerika’daki kullanıcılarında etkisini gösterdi. Twitter’da da birçok Whatsapp kullanıcısı sorun yaşadığını belirtmektedir.

Bu problemlerin ülkemizde de yoğun bir şekilde hissedildiğini söylemek mümkün. Whatsapp kullanıcıları birçok yerde görülen sorunlar üzerine çevrimiçi görünmeme ve son görülme durumunun görüntülenemediğini söylemektedir.

Whatsapp tarafındansa henüz konuya dair bir açıklama gelmedi. Whatsapp’ta görülen son görülme ve çevrimiçi özelliğinin görüntülenememesi sorunu, Whatsapp’ın iOS ve Android versiyonlarının yanında Whatsapp Web platformunda da karşımıza çıktığını söyleyebiliriz. Whatsapp’ı bilgisayardan kullanan kullanıcılar da aynı sorunu yaşamaktadır. Lakin sorunu yaşayan çoğu kullanıcı mesaj gönderme de sorun yaşamazken birçoğu da bu konu üzerinde sorun yaşadığını belirtmektedir.

Sorunun Kaynağı Nedir?

Whatsapp’a dair son durum bilgilerini paylaşan WABetaInfo’nun paylaştığı tweet’lere göre Whatsapp’ta görülen bu sıkıntının, şirketin sunucularından dolayı olduğunu göstermektedir. Whatsapp sunucularında yaşanan bu problem nedeni ile kullanıcıların gizlilik tercihleri otomatik olarak “Hiç kimse” şeklinde değişmiş durumda diyebiliriz.

Bunların yanında WABetaInfo sitesi bu soruna yönelik; sorun yaşamaktaysanız Whatsapp’ı silip tekrar yüklemeye çalışmamanızı da vurguluyor. Paylaşımdan edinilen bilgilere göre uygulama şu anda bir kez silinirse kullanıcılar yeniden giriş yapmakta sorunlar yaşayabilirler diyerek uyarıda bulundu.

Türkiye saati ile 22.50 de Whatsapp’ta son görülme ve çevrimiçi sorunları düzeltildi. Bununla beraber kullanıcıların erişmekte sıkıntılar yaşadığı gizlilik bölümünde de düzelmeler olduğunu söyleyebiliriz. Konu hakkında henüz şirketten henüz bir açıklama gelmedi.

İlişkili Yazılar