Apple, IPhone’larda Hangi İOS Sürümü Ne Kullanıldığını Açıkladı

Apple şirketi tarafından akıllı telefon sektörüne giriş yaptığı güden bu yana IPhone serisi telefonları ile adından söz ettirdi. Bunun yanı sıra, IPhone’larda hangi IOS sürümünün ne kadar süre kullanıldığını şirket kullanıcılarına açıkladı. Bundan yola çıkarak elde edilen verilere göre İOS 13 sürümü diğer sürümlere nazaran daha çok kullanıldı diyebiliriz. Öte yandan son 4 yıl içerisinde satılan cihazları dahil edersek bu oran daha da artıyor.

Apple, IPhone’larda en çok kullanılan işletim sistemlerine yönelik istatistiklerini teknoloji dünyasına yayınladı. Bu istatistiklere baktığımız zaman, 17 Haziran 2020 itibarıyla IPhone sahiplerinin yüzde 81’i İOS 13’ü, yüzde 13’ü İOS 12’yi ve geriye kalan yüzde 6’lık kısım da diğer aygıt yazılım sürümlerini kullanmaktadır. 17 Haziran 2016 yılından sonra satılan cihazlar söz konusu olduğunda ise IOS 13 oranı yüzde 92’ye çıkıyorken, IOS 12 yüzde 7’ye, önceki aygıt yazılım sürümlerini ise yüzde 2’lik kısım paylaşıyor diyebiliriz.

Diğer istatistiklere baktığımız zaman IPad’lerin yüzde 73’ü IPadOS 13’ü, yüzde 16’sı ise IPadOS 12’yi geriye kalan yüzde 11 ise daha eski aygıt yazılımlarını kullanmaktadır. Son dört sene içerisinde satılan cihazlarda bu istatistik IPadOs 13 için yüzde 93’e çıkarken, IPadOS 12 yüzde 5’e düşürürken daha önceki aygıt yazılım sürümlerini ise yüzde 1’e kadar düşürebiliyor.

Apple’ın İOS 13 ile ilgili kullanıcılarına yarattığı hayal kırıklığını İOS 14 ile telafi etmesi beklenmekte. Kısa süre önce teknoloji dünyasında ortaya atılan bir iddiaya göre İOS 14 güncellemesi, selefi İOS 13’ü çalıştırabilen tüm cihazlarda yayınlayacak. Apple, COVID-19 salgını sebebi ile herhangi bir gecikme problemi yaşanmaması durumunda, yeni mobil işletim sistemi İOS 14’ü 22 Haziran’da planlanan bir etkinlikle tanıtmayı planlıyor. İOS 14 Güncellemesini alacak tüm cihazlar ise IPhone 6s ve sonrasında çıkan telefon modellerine gelecek diyebiliriz.

Tüm bunların yanı sıra yıllardır IPhone ve IPad cihazlarının kullandığı işletim sistemini, geçtiğimiz sene IPad’ler için IPadOS olarak güncelleyen Şirket, şimdi de bir IPhoneOS işletim sistemine geri dönecek iddiaları ile akıllı telefon sektörüne merak konusu olmaya başladı. Apple’ın ise bu konuya dair resmi bir açıklamada bulunmadığını belirtelim.

İlişkili Yazılar