Çin’den Açıklama Geldi: Koronavirüs 20 Yıl Hayatta Kalabiliyor

Koronavirüs salgını 2020 yılının başından bu yana hala etkisini global olarak göstermeye devam ediyor. Hepimizin yaşamını oldukça fazla şekilde etkileyen virüs, ile ilgili tedavi ve aşı üzerine çalışmalar son hızla devam ederken Çin’den çok önemli bir açıklama geldi.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve ardından kısa bir süre içerisinde tüm dünyada etkisini göstermeye devam ediyor. Dünya genelinde yaklaşık 10 milyon insana bulaşan hastalık neredeyse tüm ülkelerde birçok can aldı. Koronavirüs ülkemizde etkisini azalmış gibi görünse de henüz tam olarak son bulmuş değil. Dünya çapındaki binlerce bilim insanı ve doktor tarafından tedavi ve aşı üzerine çalışmalar devam ederken ülkelerde bu durum üzerine önlemlerini kapsamlı ve detaylı bir şekilde devam ettiriyor. Bununla beraber yeni normal denilen bir yaşam tarzı benimsemeye başladığımız bugünlerde virüs henüz etkisini yitirmiş değil.

Koronavirüs ile ilgili neredeyse her gün gelen yeni bir haber ve açıklamalarla virüs hakkında birçok bilgi edinebiliyoruz. Bu araştırmalar ve haberlere bir yenisi daha geldi. Hastalığın ilk göründüğü yer olarak kabul edilen Çin’de görev alan bir tıbbi danışman virüs hakkında 20 yıl yaşayabilir açıklamasında bulundu.

Virüs eksi 20 derece de tam 20 yıl yaşayabildiğini açıklamalarını vurgulayan Profesör Li Lanjuan, virüsün soğuk havalarda dayanma kabiliyetinin normalden 2 kat daha yüksek olduğunu ve bu nedenle geçtiğimiz aylarda ülkeler arasında daha rahat bir biçimde gösterdiğini öne sürdü.

Koronavirüs Donmuş Gıdalarda Daha Tehlikeli

Profesör Li Lanjuan virüs hakkında, soğuğa olan dayanıklılığının donmuş gıdalar üzerinde oldukça büyük etkisi olduğunu dile getirdi. Profesör, bu gibi gıdalar üzerinde yaşamını devam ettirebilecek koronavirüsün insanlar üzerindeki bulaşma riskinin bir hayli arttığını vurguladı. Bununla beraber büyük risk nedeniyle donmuş gıda ürünlerinin ticaretinde kontrollerin arttırılması gerektiğine değindi.

Donmuş gıda olarak satılan Pazar bölgelerinden virüs yayılımının oldukça hızlı ve güçlü olduğunu vurgulayan Profesör,” Virüs birkaç ay boyunca eksi 4 derecede ve 20 yıl eksi 20 santigrat derecede hayatta kalabilir.” sözlerini dile getirdi. Virüs hakkındaki araştırmalar tüm dünya çapında en gelişmiş ve en hızlı biçimde sürdürülürken, COVID-19 virüsünün ilk görüldüğü yer olan Wuhan kentinden gelecek olan haberler ve açıklamalar neler olacak hep birlikte göreceğiz.

 

İlişkili Yazılar