Yarın Gerçekleşecek Olan Güneş Tutulması Saat Kaçta Görülecek?

Bilim dünyasının bir süredir yakından ilgilendiği ve muhteşem görüntüye sahne olan Ateş Çemberi güneş tutulması yarın neredeyse tüm Türkiye’de görülecek. Pek çok ülkeden izlenebilecek olan bu güneş tutulmasının Türkiye’den de görülmesi beklenmektedir.

Güneş tutulmaları bilim dünyasını meraklandırdığı gibi binlerce fotoğrafçıyı da heyecanlandırıyor. Bu muhteşem olayı görebilme ihtimali uzay bilimlerine meraklı olan insanları da meraklandırıyor. Tüm dünyanın şahit olacağı bu muhteşem gök olayı 21 Haziran 2020 Pazar günü meydana geleceğini söyleyebiliriz. Halkalı güneş tutulması olarak da bilinen ve Ateş Çemberi olarak adlandırılan bu görkemli olay uzun süre ara ile oluştuğu için birçok insanı şölene davet ediyor diyebiliriz.

Tutulmanın net bir şekilde izlenebileceği yerlerin başında Afrika, Pakistan, Hindistan, Çin gibi doğu ülkelerinin birçoğunda görülebilecek diyebiliriz. Tüm bunların yanı sıra bu güneş tutulması Güney Avrupa, Doğu Avrupa ve Kuzey Avustralya bölgelerinde kısmen de olsa gözlemlenebilecek.

Ateş çemberi adı ile bilinen bu güneş tutulması Türkiye’nin birçok yerinden de görüntülenebilecek. En net görüntüsü Hakkari ilinden görülebilecek olan bu görkemli olay Türkiye saati ile 06.45 sularında başlayacak. Bu enteresan tutulmanın yılın en önemli gök olaylarından birisi olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Peki Halkalı Güneş Tutulması Nasıl Oluşuyor?

 

Halkalı güneş tutulmasında Güneş’in görünen büyüklüğü Ay’ın büyüklüğüne eşit olduğunda ve Güneş’in Ay’ın önüne geçmesi ile meydana geliyor diyebiliriz. Ülkemiz bulunduğu konum sebebi ile parçalı bir güneş tutulmasına şahit olacak diyebiliriz. Uzmanlar tutulmanı izleyecek olan insanlar için pek çok uyarıda da bulunmaktadır. Güneş tutulmasını kesinlikle çıplak gözle izlememesi ve uzun süreli odaklanarak izlenmemesi gerektiğini vurguluyor. Uygun göz koruyucular dahilinde izlenmesi göz sağlığınızı koruyacağı için bu durumdan etkilenmeden görkemli görüntüyü izleyebilirsiniz. Ayrıca uzmanlar bu durumun çıplak gözle izlenmesi durumunda körlüğe sebebiyet verebileceğini dile getirmektedir.

Bilim insanları tutulmanın en iyi şekilde göz koruyucu ekipmanlar ve özel ekipmanlar aracılığı ile izlenmesinin doğru olacağını bu önlemi alamayacak kişilerin ise, evde kolayca yapılabilecek olan iğne deliği kamera yardımıyla güneş tutulmalarını rahatlıkla izleyebileceğini dile getiriyor.

İlişkili Yazılar