Sibirya’da Hava Sıcaklıkları 37 Dereceyi Aştı

Dünyanın en soğuk bölgelerinden birisi olan Sibirya’da geçtiğimiz hafta hava sıcaklıkları dünya rekoru kırdı. Bölgede bulunan bir kasabada sıcaklıkların 37 dereceyi aştığı görüldü.

Geçtiğimiz haftalarda dünyanın en soğuk noktalarından birisi olan Sibirya’da hava sıcaklıklarının 26 dereceye kadar çıktığını duymuştuk. Bunun yanı sıra hava sıcaklıklarının 37 dereceyi görmesi hava dengesinin bozulduğunu da bir nevi bize haber veriyor.

Şu anda Haziran ayında olduğumuz halde ülkemizin birçok bölgesinde havalar serin bir şekilde devam etmektedir. Arktik bölgesinde bu durum tam tersine işliyor denilebilir. Rusya’nın en soğuk ve en kuzey bölgelerinden bir tanesi olan Sibirya bölgesinde bulunan bir kasabada geçtiğimiz hafta cumartesi günü Sıcaklıklar 37,7 santigrat dereceye ulaşmıştı.

Rekor Sıcaklık

 

 

CBS şirketinin meteoroloji uzmanı Jeff Berardelli, resmi Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda bu sıcaklık üzerine muhtemelen Kuzey Kutup Dairesi’nde ölçülmüş olan en yüksek sıcaklık olduğunu dile getirdi. Berardelli, böylesine bir sıcaklık artışının 2100 yılında beklenildiğini dile getirdi. Dünyanın birçok bölgesinde meteoroloji uzmanı tarafından paylaşılan bu önemli bilgiler İsveçli iklim aktivistim olarak bilinen Greta Thunberg tarafından da paylaşılmıştı. Rusya’nın en soğuk bölgesindeki hava sıcaklığının geçen sene rekor sıcaklıklara ulaşmıştı ki bu durumun yanı sıra o rekor geride bırakılacak gibi görünüyor. Sibirya’nın geçen ayda ki hava sıcaklıkları, mevsim seviyesine göre 4 derece daha sıcak olmuştu hatta ve hatta bölgenin bir kısmında yangın dahi çıkmıştı. Verkhoyansk kasabasında cumartesi akşamı hava sıcaklığı 26 dereceye kadar inmiş olsa da bölgede kaydedilmiş en düşük sıcaklığın -67 derece olarak ölçüldüğü bilinmektedir. İklim değişikliğinin etkileri sebebi ile Arktik bölgesi için durum çok daha kötüye gidiyor diyebiliriz. Bunların yanında deniz buzu seviyesi ise tarihte mayıs ayındaki en alt seviyeye de geriledi. Öte yandan iklim değişikliğine karşı alınan önlemlerin daha sıkı bir şekilde düzenlenmesi, küresel ısınma ve iklim değişikliğine karşı alınmayan önlemlerde her şeyi daha da kötüye taşıyor.

İlişkili Yazılar