Fortnite Oyundaki Tüm Polis Arabalarını Kaldırdı

Epic Games şirketi geçen hafta yayınladığı Fortnite 2. Bölüm 3. Sezon güncellemesi ile oyun içerisindeki tüm polis arabalarını kaldırdı. Geliştiricilerin bu hareketi ise Irkçılık karşıtı gösterilere bir destek amacıyla yapıldığını dile getiriyorlar. Geçtiğimiz hafta gelen son güncelleme ile polis arabaları kaldırılıp yerine normal arabalar koyuldu.

Epic Games, yeni sezon güncellemesinden sonra yapılan bu değişiklik hakkında resmi bir açıklamada bulunmadı. Lakin Wall Street Journal’a göre oyundaki polis arabalarının başka arabalarla değiştirilmesi, George Floyd’un polis şiddeti sebebiyle hayatını kaybetmesine ve dünyadaki tüm ırkçı karşıtı protestoları destekleyen Black Lives Matter hareketine bir destek olarak geldi.

Fortnite Oyun İçerisinde ki Tüm Polis Arabalarını Kaldırdı

Oyun platformlarından birisi olan Epic Games dha önceki protestolara destek vermek amacıyla 17 Haziran’da gelecek olan güncellemesini ertelemişti. Geliştiriciler, erteleme kararına ilişkin yapılan açıklamada, Biz eşitliğe, adalete, çeşitliliğe ve birlikteliğe inanıyoruz ve bu ilkelerin politikadan bağımsız olması gerektiğini düşünüyoruz.” dile getirmişti. Bu kısa gecikme, Epic Games firmasının oyun içerisindeki polis arabalarını kaldırmasına yardımcı oldu diyebiliriz.

Fortnite’ta polis araçlarının kaldırılmasının oyuna karşı büyük bir etkisi olmadığını söyleyebiliriz. Epic Games’in yanı sıra birçok oyun geliştiricisi oyun içi mesajlar ile ırkçılık karşıtlığına mesajlar vermişlerdi.

Değişiklikle dikkat çeken bir Reddit gönderisinde ise kimi oyuncular Epic Games’in bu hareketini politik sebeplere bağlayabiliyor, kimisi ise bu duruma destek çıkıyor. Bunların yanı sıra birçok oyuncu da bu değişikliğin oyunun haritasını etkilediğinden dolayı rahatsızlık duyduğunu dile getirdi. Değişikliğin ne kadar süre ile devam edeceği ise henüz belli değil, lakin polis arabalarının yakın zamanlarda oyuna geri dönmesi pek muhtemel durmuyor denilebilir.

Birçok oyun şirketinin ırkçılık ve protestolara karşı olduğunu görebiliyoruz. Bunun yanı sıra bu durum, ırkçılık adına olumsuz söylemlerde bulunan oyuncuların oyun içerisinde banlanma ve oyun hesapların kapatılmasına kadar ilerleyebiliyor. Irkçılığın bu kadar fazla ilerlediği günlerde birçok oyun geliştiricisi de bu konu hakkında detaylı düzenlemeler yapılabileceğini dile getiriyor.

İlişkili Yazılar