Fugaku Markalı Bilgisayar Dünyanın En Hızlı Süper Bilgisayarı Oldu

Japonya’da devlet desteği ile geliştirilen Fugaku, yılda toplamda iki kez yayınlanan Top500 listesinde dünyanın en hızlı bilgisayarı unvanına sahip oldu. 6 yılı aşkın süredir geliştirilmekte olan Fugaku, saniyede yaklaşık 415 terafloptan daha fazla işlem yapabilmekte.

Japonya’da hükümet destekli Riken Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen bu süper bilgisayar, geçtiğimiz hafta Pazartesi yayınlanan sıralamada birinci sırayı aldı. Devlet destekli ekip tarafından geliştirilen ve koronavirüsle mücadelede kullanılan Top500 listesinde, Almanya ve ABD’den uzmanlar tarafından bu bilgisayarın değerlendirilmesi ve analiz edilmesi sonucu oluşturuluyor.

Riken ve Fujitsu markaları tarafından ortaklık oluşturularak üretilen Fugaku süper bilgisayarı, tam tamına 415 petaflop gücünü içerisinde barındırıyor. Bu da süper bilgisayarın, US Summit’in geliştirdiği ve bilgisayardan tam olarak 2,8 kat daha hızlı olduğunu biliyoruz. Bilgisayarın geliştiricisi olan Riken firmasına göre Fugaku, dört kategoride de zirveleri ulaşmış dünyadaki ilk süper bilgisayar olma unvanına sahip.

Fugaku Markalı Süper Bilgisayar COVID-19 Konusunda Topluma Yardımcı Oluyor

Riken Firmasının Kobe’de ki araştırma ve üretim tesislerinde Dünya devi marka olan Fujitsu ile ortaklaşarak geliştirilen ve üretilen bu bilgisayar, bilimsel araştırmalarda görev aldığı gibi bunun yanında endüstriyel ve askeri alanlarda da kullanılmaktadır.

COVID-19 virüsüne yönelik oluşturulan mücadelede de kullanılmakta olan bu süper bilgisayar, salgın gibi global sorunlar aşmada kritik bir öneme sahip.  Tam da bu konuda Riken firması bünyesindeki önemli araştırmacılardan birisi olan Satoshi Matsuoka, resmi olarak yapmış olduğu söylemde Fugaku’nun COVID-19 gibi toplumsal mücadele gerektiren toplumsal sorunların çözülmesinde en önemli noktalardan birisi olduğunu söylemişti.

Öte yandan bu süper bilgisayar adını ise Japonya’da bulunan ve ülkenin en yüksek dağı olan Fuji Dağından almaktadır. 6 yıldır üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkan bu bilgisayarın Nisan 2021 yılından itibaren tam zamanlı çalıştırılması planlanmaktadır.

Kasım 2019’da oluşturulan ve yayınlanan son sıralamada en üst sırayı alan Summıt sistemi saniye başına 124 petaflop işlem yapabilmekteydi. Bu bilgisayarlardan tamı tamına 2,8 kat daha hızlı olan Fugaku isimli bilgisayar ise saniye başına tam olarak 415 katrilyondan fazla işlem yapabilmektedir. Listenin gerisinde kalan ABD menşeili bir başka bilgisayar ise üçüncü sıraya yükselirken, Çin tarafından geliştirilen diğer iki bilgisayarsa dördüncü ve beşinci sırayı bulmuş durumda.

İlişkili Yazılar