Epic Games Store, Ücretsiz Oyun Hediyeleri ile Elde Ettiği Kullanıcı Sayısını Açıkladı

Epic Games Store şirketi Mayıs ve Haziran ayları aralığında düzenlediği ücretsiz hediye etkinliği sayesinde aylık kullanıcı sayısını iki katına kadar çıkardı. Epic Games şirketi bu özelliği ile birlikte rakibi Steam ile arasındaki farkı neredeyse kapattı.

Havas Media Ajansı, dev oyun platformlarından birisi olan Epic Games Store ile tüm oyuncuların dikkatini çekmesi için planlanan The Vault ücretsiz oyun etkinliği amacıyla bir ortaklık gerçekleştirmişti.

Dünya devi oyunlarının birçoğunu ücretsiz olarak hediye eden ve sonsuza kadar kullanabilmesini sağlayan Epic Games Şirketi, ücretsiz oyun etkinliği açılışını Grand Theft Auto V ile yapmıştı. Daha sonrasında sırasıyla Civilization VI, Borderlands: The Handsome Collection ve ARK: Survival Evolved ve daha birçok oyunu kullanıcılara ücretsiz olarak vermişti. Verilen bu oyunlar sayesinde kitlesinde değişimlere giden Epic Games Store’un istatiksel bilgileri ajans tarafından açıklandı.

Tam 61 Milyon Aylık Kullanıcı Sayısı…

DSOGaming şirketinde yer alan analizler ve haberlere göre medya ajansı, 14 Mayıs- 18 Haziran arasındaki The Vault etkinliğinde ABD, Kanada, Şili, Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, İspanya ve Rusya, Japonya, Avustralya, Brezilya, Meksika, Arjantin gibi ülkelerde dahil 21 adet ülke üzerinde analiz yaptı.

Etkinlik, kullanıcılarla ilgili istatistikler bakımından Epic Games şirketinin oldukça fazla yol alabilmesine olanak tanıdı. Çevrimiçi oyun mağazası, bu etkinlikle birlikte tam 61 milyon aylık aktif kullanıcı sayısına ve bunun yanında ortalama olarak 13 milyon eş zamanlı oyuncu sayısını da geride bırakmış oldu.

Açıklanan bu rakamlar, şirketin en büyük rakiplerinden birisi olan Steam’e biraz daha yaklaştırmayı başardı. Bilgisayar oyunları ve programları satışı konusunda en büyük kitleye sahip olan Steam, geçtiğimiz 2019 yılında tam 95 milyon aylık kullanıcı sayısın geçmişti. Bunun yanında Steam eş zamanlı oyuncu sayısında ise 20 milyon oyuncuya ev sahipliği yapabilmektedir.

Epic Games Store, ücretsiz oyun programları kapsamında oldukça büyük bir etkinlik düzenlemeyi planladıklarını ve dile getiren Steve Allison, ”2020 yılında tarihi bir oranda büyüme kat ediyoruz. Epic Games Store ortakları, oyunlarını satmak için oldukça büyük bir oyuncu kitlesine sahip ve diğer platformların aksine gelirin %70’ini değil %88’ini alıyor.” Sözlerini dile getirdi.

İlişkili Yazılar