Google, Yeni Kullanıcılarının Geçmişteki Verilerini 18 Aydan Sonra Otomatik Olarak Sileceğini Duyurdu.

Kullanıcı verilerinin gizliliği noktasında tartışmalara konu olan Google şirketi, yeni gelecek olan kullanıcılarının geçmiş verilerini 18 ay süre boyunca beklettikten sonra silecek. Bu özelliğin ise varsayılan olarak geleceğini dile getiren Google şirketi bu özelliğin her kullanıcı için kolaylık sağlayacağını dile getirdi.

Android işletim sisteminde bulunan Chrome’a ve Youtube’a ve dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google Chrome, kullanıcısına sunduğu birçok servisler ile birlikte hayatımızın her bölgesinde yer almaktadır. Google bu servisleri sayesinde birçok kullanıcıların kişisel verilerini de toplayabiliyor.

Chrome, Youtube ve Haritalar gibi servisler ile toplanan bu veriler, kullanıcılara daha verimli ve kişiselleştirilmiş bir deneyim sunarak kolaylık sağlıyor olsa da gizlilik ve güvenlik noktasında birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Google, bu endişelere çözüm niteliğinde bir yenilik getiriyor.

Geçmiş 18 Ay Sonra Silinecek

Google, yeni kullanıcılarının geçmişini varsayılan ayarlara göre 18 ay süreden sonra sileceğini belirtti. Google, aslında bakarsak bu özelliği geçtiğimiz yıl kullanıcısına sunmuştu, kullanıcıların geçmişlerini 3-18 ay süre ile otomatik olarak silinmesi özelliğini kullanıyordu lakin bu yeni özellik varsayılan olarak sunulmuyordu.

Google, kullanıcı verilerini, otomatik olarak sil seçeneğini kullanabilmesi veya geçmiş bilgilerin el ile silinmesini sağlıyordu. Kullanıcılar, bu özelliği kullanabilmeleri konusunda dilerlerse bildirim alabilecekler. Lakin Google, kullanıcılarının ayarlarına herhangi bir şekilde dokunmayacağını belirtti.

Şirket, Youtube’daki video önerileri gibi önemli konularda geçmiş verilerini kullanıcının insiyatifine uygun bir deneyim sunmak için kullanmaya devam edecek lakin kullanıcının kişisel yaşamına ait verilere sahip olamayacağını söyleyebiliriz. Şirket’in bir kullanıcının çoğu verilerini ne kadar süre ile bekleteceğine henüz 3 ile 18 ay süre seçimi ile silineceğini dile getirmesi önemli bir adım diyebiliriz.

Google gibi şirketlerin bu tür özelliklere ve yeniliklere gittiğine ara sıra şahit oluyoruz. Şirketin gerek kullanıcı kolaylığı gerekse kullanıcı güvenliği konusunda bunun gibi bir yenilik sunması aslında bizler açısından oldukça iyi bir yenilik denilebilir çünkü hızlı bir şekilde dolan mesaj kutuları ve geçmiş bilgileri, mobil cihazları ve bilgisayarları da yavaşlatabilmektedir.

İlişkili Yazılar