Dünya Devi Kamera Şirketi Olympus Satıldı

Dünyanın ilk kamera üreticilerinden birisi olan Olympus, 84 yıldır kamera üretimi yapmaktaydı. Kamera bölümünü satan Olympus sektörden çekildiğini açıkladı.

12 Ekim 1919 yılından bu yana faaliyet veren Japonya merkezli şirket Olympus, 1936’lı senelerde giriş yaptığı kamera ve fotoğraf makinesi üretimini günümüze kadar kaliteli bir şekilde getirmeyi başarmıştı.

Lakin akıllı telefonların dünya çapında normalden daha fazla kullanılması ve akıllı telefonların özelliklerinin bir hayli artış göstermesi her fotoğraf makinesi firması gibi Olympus’u da etkiledi. Fotoğraf makinesi devi zamanla düşüşe geçen pazar payında ilgiyi iyice azalttı.

Sonuç olarak kamera bölümünü satışa çıkaran firma, bu haberi ile sevenlerini üzdü. Fotoğraf makinesi pazarında oldukça öneme sahip olan Olympus, şirketin kamera bölümünü daha öncesinde Sony Vaio’yu da bünyesi altına alan Japan Industrial Partners’e satmayı kararlaştırdığını açıkladı.

Kamera üretiminin kökü olarak bilinen Japon devi şirket, bu durum sonucunda 84 yıldır faaliyet gösterdiği kamera sektöründen ayrıldığını resmen duyurdu.

Olympus Tıbbi Cihaz Geliştirmeye Odaklanacak

Olympus şirketi açıklamalarına göre 31 Aralık 2020 tarihine kadar kamera sektöründen tamamıyla ayrılacağını belirtti. Sektörden çekilmeyi planlayan firma , tıbbi ekipman yolunda üretimine devam edecek. Şirketin belirtiğine göre ise Olympus kameraları Japan Industrial Partners şirketinin bünyesinde devam edecek.

Şirketin bu denli habersizce çekilmesi birçok insan tarafından üzüntüyle karşılanırken, birçok insan için de olumsuz cevaplarla karşılanmaktadır. Kamera üretimini dünyaya sunan ve bir zamanlar ilklere imza atan şirket, tıpkı Nokia markası gibi bitişini böyle kötü bir şekilde duyurdu diyebiliriz.

İlişkili Yazılar