Google Telefon Uygulaması, İşletmelerin Ne Sebeple Aradıklarını Gösterebiliyor Olacak

Google telefon uygulamasında “Doğrulanmış Aramalar” adlı bir bölüm oluşturuldu. Bu bölüm, Google tarafından onaylanmış şirketlerin kullanıcıları ne sebeple aradığını kişiye analiz edebilmektedir. Bir kullanıcı, bu özellik sayesinde bir arama aldığı takdirde, arayan şirketlerin adını, logosunu ve daha birçok bilgisini görebiliyor. Buna göre kişi aramaya olumlu veya olumsuz cevap verebilir.

Dünyanın en çok bilinen teknoloji şirketi olan Google’ın popüler mobil uygulamalarından birisi diyebileceğimiz “Google Telefon”, kullanıcıların birbirlerini arayabilmesi için birçok imkan sunuyor. Bu kadar kolaylıkla kalmayıp bunun yanında otomatik çağrıların üzerinde taramalar yapabiliyor. Ayrıca spam aramalarını tespit ederek engelleyebiliyor. Şimdi ise Google Telefon kullanıcıları, deneyimlerini iyileştirebilecek bir yeni özelliğe daha sahipler.

Google şirketinin yapmış olduğu açıklamalara göre bu uygulama artık “Doğrulanmış Aramalar” olarak adlandırılan bir özelliğini içerisinde barındırıyor. Bu özellik, kullanıcılara aramayı yanıtlamadan önce bir işletmenin sizleri aramasının sebebini ve nereden aradığını gösterebiliyor. Uygulamanın en büyük artısı gelen arama tanıtım amaçlı olup olmadığını anlamanıza olanak sağlıyor ve istemediğiniz görüşmeleri rahatlıkla reddedebiliyorsunuz. Kısacası sizi kimin ne amaçla aradığını önceden öğrenebiliyorsunuz.

Doğrulanmış Aramalar özelliğinin fazlasıyla etkili olduğu tahmin edebiliyoruz. Lakin bu özellik, yalnızca Google tarafından onaylanmış işletmeleri kapsamaktadır. Bir şirket, Google’ın sağlamış olduğu şartları ve gerekli onayları tamamlamışsa, bu şirketin yapacağı tüm aramalar Doğrulanmış Aramalar kapsamına dahil edilecek. Kişilerin onaylı bir şirketten arama alması durumunda işletmenin logosunu, ismini ve bunun yanında arama nedenlerini detaylı olarak görebilecek.

Google şirketinin açıklamalarına göre Doğrulanmış Aramalar özelliğinin sistematiği anlık olarak çalışmaktadır. Bir işletme, arama ile ilgili bilgileri Google sunucularına bildirdikten sonra işletmeye dair gerekli bilgiler kullanıcıya aktarılacak. Daha sonrasında Google sunucuları, aramaların sona ermesi durumunda şirketten gelen bilgilerini silebilecek. Lakin bu özelliğin devre dışı bırakılmasının bir yolu bulunmuyor. Google, Doğrulanmış Aramalar özelliğini devre dışı bırakacak ayarı henüz sunmuş değil.

Bu uygulamayı çok az sayıda cihaz desteklemektedir. Bunun yanı sıra Google uygulamasının bu yönlü avantajları kullanıcılara oldukça fazla kolaylık sağlayacak diyebiliriz.

İlişkili Yazılar