Oxford Üniversitesi, Koronavirüste İkinci Dalganın Gelebileceği Ülkeleri Açıkladı

Dünyanın en bilinen ve en eski üniversitelerinden birisi olan Oxford Üniversitesi, yapmış olduğu bir araştırma sonucunda koronavirüsün gelebileceği ikinci dalganın başlama ihtimali olan ülkeleri açıkladı. Ülkelerin önemlerini giderek hafifletmesi, son dönemlerde virüsün yeniden artmasına neden oldu.

Oxford Üniversitesi, 45 ülke ve 25 bin vaka üzerinde yapmış olduğu analizler ve araştırmalara göre önümüzdeki aylarda COVID-19 salgınında ikinci dalganın yaşanma ihtimalini ve hangi ülkelerde etkisini gösterebileceğini açıkladı. Dünyaca ünlü The Guardian gazetesinin derlemiş olduğu bilgilere göre; Asya, Avrupa ve Amerika kıtalarını kapsayan araştırmalar sonucunda, en büyük tehdit içeren 10 ülke, ikinci dalga ile karşı karşıya kalabilir. Rahatlama dönemi olarak devam edilmesi gerekirken aşırı rahatlama dönemi ile devam eden bu ülkelerin, alınması gereken önlemleri almaması bu olayın yaşanmasına temel hazırlıyor.

Koronavirüs hakkında araştırmalar yapan Oxford Üniversitesi’nin yapmış olduğu analizlere göre salgının bugünlere kadar en fazla yayıldığı ülkelerin en başında gelen ABD, ikinci dalganın görülme olasılığının en fazla olduğu yer olarak bilinmektedir. ABD’nin yanı sıra İran, Almanya, İsviçre’de ikinci dalganın gelme olasılığı birçok ülkeye nazaran daha fazla olduğunu tespit eden Oxford Üniversitesi, koronavirüs süresince gevşetilen tedbirlerin zamanla daha tehlikeli ortam oluşturduğunu ve R değeri açısından artış göstermesine sebebiyet verdiğini bildirdi.

Bu açıklamaya göre koronavirüs pandemisi süresince ikinci dalganın gelme ihtimalinin en yüksek olduğu ülkeler sırasıyla; “Almanya, Ukrayna, ABD, İsviçre, Bangladeş, Fransa, İsveç, İran, Endonezya ve Suudi Arabistan” oldu. Göründüğü gibi Almanya’da son haftalarda vaka sayılarının bu denli artış göstermesi bazı önemli tedbirlerin uzatılmasına sebebiyet verdi.

Türkiye’nin de Aralarında Bulunduğu Ülkeler Örnek Gösterildi

 

 

Oxford Üniversitesi’nin yapmış olduğu analizlere bakıldığı zaman, tedbirlerin gevşetilmesiyle birlikte vaka sayısında büyük bir artışın görünmediği ülkelerde bulunuyor. Bahsi geçen ülkeler arasında; “Türkiye, Belçika, Kanada, Polonya, Pakistan, BAE, Belarus, İtalya, İspanya, Singapur ve Hollanda” bulunuyor.

Hala etkisini göstermeye devam eden Koronavirüs yaşamımızı etkileyen en büyük tehditlerden birisi olarak görülüyor. Neredeyse 2020 yılının başından bu yana hala devam eden salgın birçok ülkenin tedbirlerini azaltmasına ve birçok ülkenin de tedbirlerini arttırmasına neden oldu. Öte yandan ülkemizin bu sürece doğru yaklaşımı salgından daha az etkilenmemizi sağlıyor. Her ne kadar salgının azaldığı düşünülse de unutulmamalıdır ki; tedbiri elden bırakırsak sonuçları daha kötü olur.

İlişkili Yazılar