İstanbul Depremi Minimum 7.3 Büyüklüğünde Olabilir

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, olası bir İstanbul depreminde oluşabilecek durumlar hakkında konuştu. Prof. Dr. Naci Görür, en az 7.3 büyüklüğünde bir depremin İstanbul için yaklaştığını dile getirdi. İstanbul adına bu büyüklükte bir depremin sonuçlarının çok büyük olacağını dile getirdi.

Son günlerde Ege Bölgesi’nde sıklıkla oluşan deprem hakkında deprem uzmanları birçok açıklama yapmıştı. Bunun yanı sıra Türkiye’de gerçekleşmesi beklenen depremler hakkında uyarılarını yinelemeye devam eden uzmanlar, deprem hakkında ciddi önlemler alınması gerektiğini dile getiriyor. Deprem uzmanlarının üzerinde durduğu konuların en başında İstanbul depremi geliyor.

Beklenen İstanbul depremiyle ilgili yapılan yeni bir açıklamada ise Bilim Akademisi üyesi ve yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür tarafından geldi. Prof. Dr. Naci Görür, olası bir İstanbul depreminde en az 7.3 büyüklüğünde bir deprem beklendiğini söyledi.

Prof. Dr. Görür, bu büyüklükteki depremin İstanbul’a etkisinin büyük oldukça büyük olacağını dile getirdi. “Minimum 7.3 deprem geliyor, şakası yok. İstanbul gibi yapı stokunun yüzde 60’ının zafiyet içinde olduğu bir yerde bunun sonuçları çok büyük olacak.” dedi.

Prof. Dr. Naci Görür, yöneticilerin depreme karşı birçok önlem alması gerektiğini vurguluyor. Şu anda etkisi devam eden salgın sürecinde olası bir büyük deprem salgını ve daha birçok sorunu beraberinde tetikleyecektir. Öte yandan deprem hakkında düşüncelerini aktaran Prof. Dr. Naci Görür, depreme karşı olabildiğince uzun soluklu, disiplinli ve bir o kadar bilimsel yöntemlere dayanan tedbirlerle birlikte yerleşim alanlarının depreme karşı olması gereken düzeyde güvenli hale getirilebileceğini söyledi.

Görür, böylesine bir hazırlık çalışması çok uzun sürebileceğinden dolayı devletin buna yaklaşmadığını belirtti. Prof. Dr. Naci Görür, ”Diyelim ki siz tüm Türkiye’de deprem kuşaklarında yerleşim alanlarını deprem güvenli hale getirmeye çalışıyorsunuz; çok disiplinli, belirli bütçelerle, aralıksız çalıştığınız zaman bile herhalde 20-30 seneden önce dönüştüremezsiniz” sözlerini dile getirdi.

İlişkili Yazılar