NASA, Ankara’nın Uzaydan Çekilmiş Fotoğrafını Paylaştı.

Dünyanın en çok bilinen uzay araştırma enstitüsü olan NASA Dünya Gözlemevi, Ankara’nın uzaydan fotoğrafını yayınladı. Fotoğraf NEO’nun web sitesinde günün fotoğrafı olarak paylaşıldı.

NASA Earth Observatory, bizlere her geçen gün uzayla ve dünyamızla ilgili birçok fotoğraf paylaşıyor. Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan veya uzay fotoğrafçıları tarafından yakalanan birçok fotoğraf ve birçok kare şimdiye kadar NEO’nun sitesinde günün fotoğrafı olarak yayınlandı. Bugünün fotoğrafı olarak ülkemizin başkenti Ankara’nın üstten bir fotoğrafı oldu.

“Ankara’da Gece” başlığı ile paylaşılan fotoğrafta, şehrin merkezine, ayrıca bunun yanında Anıtkabir’e bağlanan otoyollar dikkat çekildi. Sarı ve beyaz ışıklarla gözlerimize çarpan muhteşem görüntü Ankara gecesinin oluşturduğu güzel manzara, şehri bir de en yüksekten görme isteği insanı büyülüyor.

Bu güzel fotoğrafların sunduğu genel manzara değerlendirilirken NEO’nun üzerinde durduğu bir diğer güzel detay ise şehrin ve sanayi bölgelerinin ışıklarındaki renk değişimi oldu. Resimde görünen bu ışık farklılıklarının farklı aydınlatma seçeneklerinden kaynaklandığını dile getiren şirket, Anıtkabir hakkında ise “Türkiye’nin ilk Cumhurbaşkanı’nın son dinlenme yeri” olarak bahsetti.

NEO’nun başkentimiz hakkında tanımı ise “Türkiye’nin coğrafi ve politik başkenti” olarak tanımlandı. Geçmişte ise benzer bir konsepti İstanbul’da da uygulandığını hatırlayabilirsiniz. NEO, İstanbul’u ise ülkemizin ekonomik başkenti olarak tanımladığını söylemek mümkün. Bunun yanında Avrupa ile Asya’yı bağlama gücüne de değinen şirket, bu tür fotoğraf çekimlerini, dünyanın birçok ülkesinden topluyor ve bizlere sunuyor.

NEO’nun bizlere sunduğu bu muhteşem görüntüler gerçekten de görmeye değer kareler diyebiliriz. Üstelik bu fotoğraflar için yalnızca şehir manzaralarını dahil edilmiyor, bunun yanında bir önceki uzaydaki birçok olayı da bizlere sunuyor.

Buna benzer görülmeye değer kareler ilginizi çekiyor olabilir. NASA’nın web sitesini ziyaret ederek buna benzer eşsiz binlerce fotoğrafı inceleyebilir, uzay adına bir hobiniz varsa eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz.

 

İlişkili Yazılar