Yeni Mutasyon, Koronavirüsün Bulaşıcılığını Arttırıyor Olabilir

ABD’de bulunan Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’nün direktörlüğünü yapan Dr. Anthony Fauci, görülen bu yeni mutasyonun virüsün bulaşıcılığını büyük ölçüde arttırmış olabileceğini dile getirdi.

Geçtiğimiz aylardan beri dünyanın her yerine etkisini gösteren koronavirüs üzerinde yapılan araştırmalar her geçen gün daha yeni bilgiler ile devam ediyor. En son ABD’de de bulunan Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’nün direktörlüğünü üstlenen Dr. Anthony Fauci, son zamanların popüler konularından birisi hakkında yorumda bulundu.

Geçtiğimiz günlerde koronavirüs üzerine araştırmalar yapan birçok bilim insanı D614G isimli SARS-CoV-2 adı verilen mutasyon hakkında iç karatıcı söylemlerde bulunmuştu. Bilim insanları yapılan araştırmalar ve analizler sonucunda bu mutasyonun virüsün bulaşıcılığını artırdığını dile getirmişti. ABD’li bilim insanlarından birisi olan Dr. Anthony Fauci, bazı bilim insanlarının görüşünün tersine bu mutasyon hakkında yapılan birçok açıklamalara katıldığını belirten söylemlerde bulundu.

Virüsün Bulaşıcılığı Hakkında Önemli Bilgiler Var

Amerikan Tabipler Birliği Dergisi’ne açıklamalarda bulunan Anthony Fauci, ellerinde bulunan araştırma ve analiz sonuçları virüsün daha fazla ve daha hızlı çoğalmasına, belki de yüksek viral yükleri barındırmasını sağlayan tek bir mutasyonun olduğuna işaret ettiğini dile getirdi.

D614G mutasyonunun virüsün bulaşıcılığını da büyük ölçüde arttırmış olabileceğini dile getirdi. Konu üzerinde araştırmalar yapan araştırmacılar, daha önce yapmış oldukları araştırmalar ve analizler sonucunda sundukları açıklamalarda virüsün bulaşıcılığında olası bir artışın şiddetteki bir artışa eş değer olmadığını vurgulamışlardı. Öte yandan virüs, daha fazla hücreye kolaylıkla bağlanabildiğinden ölümcül hale gelemiyordu. Bu durum ise yalnızca virüsün bulaşıcılığını artırmayı mümkün kılıyordu.

Bu mutasyonun oluşumu ve gelişimi uzmanlara göre birkaç ay öncesinde Avrupa ülkelerinde ve ABD’de yaşanmış olan düzensiz vaka artışına da açıklama getiriyor. Bilim insanlarına göre D614G versiyonu virüsün en baskın türlerinden birisi durumunda. Virüslerin mutasyonları hakkında Dünya Sağlık Örgütü’nden de açıklamalar dile getirilmişti.

Virüsün giderek farklı boyutlara ulaşması beraberinde birçok problemi de beraberinde getiriyor diyebiliriz. Öte yandan yaklaşık 4 aydır global olarak yaşadığımız bu salgında tedbiri elden bırakmamak lazım. Virüs hakkında yavaş şekilde bilgiler edinmemiz salgının tehlikesini daha da arttırıyor.

İlişkili Yazılar