Evden Çalışmanın 25 Yıl Sonraki Etkileri Nasıl Olacak?

Salgın sebebiyle evden çalışma oranı bir hayli artmış durumda. Şirketlerin ve çalışanların da daha rahat bir şekilde işlerini devam edinilmesine olanak tanıyan evden çalışmanın, faydaları olduğu kadar zararları da mevcut. Bilim insanlarının analizleri ve araştırmaları neticesinde 25 yıl evden çalışma durumunda vücudunuzda oluşabilecek zararların neler olacağı öngörülmüş durumda.

Çalışanlar ile şirketleri bir araya getiren DirectlyApply, salgın nedeniyle evlerimizde olduğumuz bugünlerde Homeoffice çalışmanın vücudumuza vereceği zararları birçoğumuz tahmin edebiliyoruz. 25 yıl evden çalışılması durumunda, DirectlyApply Susan adında bir üç boyutlu görsel hazırladı. DirectlyApply’nin tasarlamış olduğu model birçok kişi tarafından biraz aşırı olduğu düşüncesinde iken bazı kişiler tarafından ise oldukça doğru olarak kabul ediliyor.

Evden çalışma modelinde doğal olarak kişinin gidiş ve geliş mesafeleri kısalacağından kişi daha fazla hareketsiz kalıyor bu durum kişinin kendisi için kişisel vaktini oldukça engelliyor. Ev içerisindeki gidiş ve gelişler en fazla yatak odasından salona kadar olacağından kişinin beden ölçüleri ve sinir sistemi zedeleniyor.

Bununla beraber evden çalışmayı sürdüren kişiler olması gerekenden daha az sosyalleşiyor. Bu sebeple daha az hareket ediyor. Kişi hayatının büyük bir çoğunluğunda egzersiz yapmıyor. Bu durum ise vücutta sadece eller ve gözlerin çalışmasına neden olduğundan kişinin vücut dengesinin bozulmasına da sebebiyet veriyor. Uzun süre hareketsiz kalmak kişinin postürünü etkilediği gibi birçok iç organında da problemleri beraberinde getiriyor. Saatlerce bilgisayar başında oturmak; gözlerin bozulmasına, göz altı torbalarının oluşmasına, göz kapaklarının kararmasına ve kurumasına yol açıyor. Bedenimiz yemeklerden aldığı vitaminleri yakmak zorunda olduğundan uzun süre hareketsiz kalmak aşırı kiloya neden olduğu gibi kan değerlerini de etkiliyor. Kasların zayıflaması gerek beden gerekse organların genelinde oldukça riskli hastalıkların oluşumuna temel hazırlıyor.

Tüm gün bilgisayara bakmak omuz yapısını bozduğu gibi kambur bir duruşu da beraberinde getiriyor. Vücudun en çok ihtiyaç duyduğu vitaminlerden birisi olan D vitamini hareketsizlikten ve güneş ışığından uzak kalınması nedeniyle gün geçtikçe tükeniyor. D vitaminin eksiliği de saçlarda dökülme ve yüzde kırışıklık gibi görünümlere de sebebiyet veriyor.

Eğer sizde evden çalışan bir bireyseniz günlük aktivitelerinizden kısmamaya özen gösterin.

İlişkili Yazılar