Instagram, Alışveriş Özelliğini Test Etmeye Başladı

Dünyanın en çok kullanılan ve oldukça büyük bir kitleye hitap eden sosyal medya platformlarından birisi olan Instagram, Alışveriş özelliğini sunacağını dile getirmişti. Bunun yanı sıra platform küresel olarak test etmeye başladığı bu özelliğini kullanıcılarına yavaştan sunmaya başladı. Yeni alışveriş özelliğinin, Hareketler sekmesinin yerini alacağı belirtildi.

Instagram, iki ay öncesinde duyurduğu alışveriş özelliğini ufaktan ufaktan küresel çapta sunmaya başladı. Instagram Shop adındaki bu özellik artık uygulamadan para kazananlara yeni bir kapı açmaya başlayacak. Alışveriş sekmesi ile beraber kullanıcılar, markalardan birçok alışveriş ürününü satın alabilecek. Bunun yanında bu özellik sayesinde kullanıcılar, istedikleri kategoriye göre düzenlemeler yapabilecekler.

Şirket, 2020’nin mayıs ayında yapmış olduğu duyuruda, keşfet sekmesinden daha farklı bir dizayna sahip yeni özelliğinin tasarımını planladığını duyurmuştu. Lakin bu önemli değişiklikler maalesef ki şu an yapılan testte yer almıyor. Yeni küresel çaptaki testler, kullanıcıları ABD’deki kullanıcıların erişim sağlayabildikleri alışveriş sekmesine kolaylıkla yönlendirebilecek.

Aralarındaki en büyük farklardan birisi ise, alışveriş ikonunun hareketler kısmına eklenerek kalp butonunu kaldıracak olması. Bilinmesi gerekiyor ki hareketler kısmına eklenecek olan bu özellik tabiki de kalp butonunu pasif hale getirmeyecek. Şirket kalp butonunun yerini bir başka butonla birleştirmeyi hedeflediğini dile getirdi.

Yönetim çubuğundan Instagram Shop’a erişim sağlayabilen kullanıcılar, takip ettikleri markalara göre veya filtreleri uygulayabilecekler. Alışveriş sekmesinin bu sürümünde tanıtılan tüm ürünler, direkt Instagram Shop tarafından satın alınamayacak. Bazı markalar, kendi internet sitelerine yönlendirebilecekler.

Eğer bir işletme Instagram’ın kendi özelliklerini test ediyorsa belirli bir ücret ödemek zorunda kalacak. Şirket, geçtiğimiz mayıs ayında yapmış olduğu açıklamada kullanıcıların favori markaların yanı sıra kullanıcıların kendi hesaplarından da gösterebileceği ifade etmişti. Bu alışveriş seçenekleri, dizayn edilmiş bir bölüm ile kullanıcılara sunulacak. Bunların yanında ise bazı markaların ve içerik üreticilerinin “Sizin İçin Önerilenler” bölümünde kişileştirilmiş ürünleri yer alabilecek.

Bu özelliklerin bu yıl içerisinde kullanıcılara sunulması beklenirken bunun yanında henüz net bir açıklama gelmiş değil. Şirket kısa bir süre içerisinde bu özelliği kullanıcılara sunmayı hedefliyor.

İlişkili Yazılar