Türkiye’de Beyin Yiyen Amip Var

Geçenlerde ABD’de rastlanılan beyin yiyen amip olarak bilinen “Naegleria Fowleri” Türkiye’de de olabilir. Ülkemizdeki bir Profesörün yapmış olduğu açıklamada beyin yiyen amipin Türkiye’de ve Çevre ülkelerinde olduğunu öğrenildi. Türkiye’de görüldüğü ve hatta 2017 yılında Eskişehir’de bir vatandaşın bu amip sebebiyle tedavi görüldüğünü belirten profesör, önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı. Prof. Dr. Mehmet Ceylan, bu amip için erken teşhisi ve tedavisinin yapılabildiğine fakat ileri derecede ölümcül olduğu belirtildi.

Birkaç gün öncesinde ABD’li uzmanlar tarafından açıklanan beyin yiyen amip bir keşfedilmişti. Bununla beraber ABD’nin Florida eyaletinde beyin yiyen amip bulaşmış bir bireyin tedavisine başlanıldığını dile getiren doktorlar, bu amip türünün fazlasıyla nadir göründüğünü belirtiyorlar. Bu amipe karşı Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinin Çocuk enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceylan, bu amip hakkında birçok açıklamada bulundu.

Bu amiplerin birçok türünün olduğunu belirten Ceylan, gerek Ülkemizde gerekse çevredeki ülkelerde bu amiplerin hastalığa sebebiyet verdiğini belirtti. Ülkemizin özellikle de Güneydoğu Anadolu Bölgesinde amiplerin sebep olduğu birçok hastalık mevcut olduğunu vurgulayan Ceylan, bu amiplerin çoğunlukla sindirim sistemini hedef aldığını ve bunun yanında diğer organları da etkilendiğini vurguladı.

Beyin Yiyen Amip Artık Türkiye’de de Var

Prof. Dr. Ceylan, ABD’de görülen ve ileri derecede ölüme sebebiyet veren beyin yiyen amipin çok nadir de olsa Türkiye’nin belirli noktalarında olduğu açıkladı. Bu amipler ortalama olarak 1 ila 9 gün arasında kuluçka süresini tamamladıktan sonra bulaşıcı hale gelebiliyor. Bu amiplerin en belirgin özellikleri arasında yüksek ateş, kusma, baş ağrısı, karın ağrısı, gibi etkileri olduğunu belirten Ceylan, sürecin devam etmesi durumunda kişinin durumunun daha da kötüleşeceğini ve bilinç bulanıklığının başlamasının yanında havale nöbetlerini de tetiklediğini dile getirdi. Bu durumların devam etmesi durumunda sonucun ölümle sonuçlanacağın da belirtmek gerekiyor.

2017 yılında Eskişehir şehrimizde bir vatandaş karın ağrısı ve kusma şikayetleri ile hastaneye gitmişti. Yapılan tahliller sonucunda kişide beyin yiyen amip olduğu öğrenildi. Türkiye’de de daha öncesinde var olduğunu belirten Ceylan, Naegleria Fowleri’nin hem Türkiye hem de Türkiye’nin çevresinde olduğunu bile getirdi. Prof. Dr.  Bu amip için önlemler alınmasının gerektiğini ve koronavirüs kadar bulaşıcı olmasa da daha ölümcül olduğunu vurguladı.

İlişkili Yazılar