Dünyanın En Pahalı Video Oyunu Oldu!

Super Mario Bros. oyunu, video oyunlarının  babası olarak adlandırılmaktadır. Neredeyse her oyuncunun en az bir kere oynadığı ve neredeyse herkesin adını bir kere de olsa duyduğu Mario’nun 1985 yılında çıkan oyunu nadir bulunan oyunlardan. Mario’nun 1985 yılında oyun dünyasına yayınlanan tek kopyası, sahip olduğu nadir asma bölümü ve ambalajı sebebiyle bu zamana kadar satılan en pahalı video oyunlarından birisi oldu.

Koleksiyoncuların, standart ücretlerinden daha büyük fiyata satılan ürünlere para ödeyebileceğini biliyoruz. Bununla beraber son zamanlarda ortaya çıkan dünyanın en bilinen ve sevilen video oyunlarının atası olarak kabul edilen “Super Mario Bros.”’un 1985 yıllarında yayınlanmış olan oyununun ilk ve tek kopyası koleksiyoncular tarafından kurulan açık arttırmada tam tamına 114 bin dolara satın alındı.

Bu oyun serisindeki bir oyuna daha öncesinde 100 dolar verildiği bilinmektedir. Lakin Heritage Auctions’ta gerçekleştirilen açık artırma ile beraber oyun oldukça büyük mevlağlara satılmış oldu. Günlerdir oyun camiasını şaşırtan bu satın alım Türk lirasıyla beraber tam tamına 782.000TL’ye satılıyor.

Super Mario Bros. En Pahalı Oyun Oldu

Önceki rekor geçtiğimiz yıllarda kırılmıştı ve aslına baktığımız zaman oyun, yeni rekortmen kopyadan çok daha önce bir tarihte yayınlanmıştı. Öte yandan bu satılan kopya ise 1985 yılında NES konsolu için çıkış oyunu olarak piyasaya duyurulmuştu. Sonrasında ise Mario isminin oldukça büyük ve sevilen bir marka olduğunu hepimiz biliyoruz.

Mario’nun bu oyunu neden bu denli değerli olduğuna değinecek olursak; oyunun kendi paketinin üstünde bir asma yeri olduğunu dile getirebiliriz. IGN’in açıklamış olduğu bilgilere göre mukavvadan yapılmış olan bu askı bölgesi, plastik ayaklar kullanılmadan önce yalnızca ABD test piyasasındaki Black Box sürüm oyunlarında kullanılmaktaydı.

Oyunun çevresindeki bu mukavva kaplama ise kısa bir süre piyasada kaldı daha sonrasında şirketlerin yeniliklere giderek plastik kaplamalara yer vermesi, mukavva kaplamalı oyun paketinin değerini arttırmış oldu. Tabii ki oyunun ilk yayınlanmasından bu yana 39 Milyonu aşan satış rekorları, hiç açılmamış olan bu oyunun değerini yükseltiyor diyebiliriz.

 

 

 

İlişkili Yazılar