Çeyrek Asrın En Parlak Yıldızı Olarak Bilinen “Neowise” Türkiye’nin Birçok Yerinden Görüldü

NASA’nın mart ayında keşfettiği ve neredeyse son 25 yılın en parlak yıldızlarından birisi olan “C/2020 F3 Neowise”, geçen akşam saatlerine doğru Türkiye’nin birçok bölgesinden görüldü. Özellikle İstanbul ve Van şehirlerimizde rahatlıkla görülebilen bu kuyruklu yıldız, görenleri heyecanlandırdı ve şaşırttı.

İstanbul ve Van şehirlerinin yakınlarında çıplak gözle görülen bu kuyruklu yıldız, isli bir malzeme ile kaplı olduğu bilinen kuyruklu yıldızın ortalama olarak 5 kilometre uzunluğunda olduğu dile getirildi.

NASA, mart ayında yapmış olduğu açıklamalarında yaşanılan son 25 yılın en belirgin ve en parlak kuyruklu yıldızı olan “C/2020 F3 Neowise”’i keşfettiğini dile getirdi. Bunun yanında ismini Neowise adındaki teleskoptan alan bu kuyruklu yıldız, İstanbul ve Van şehirlerinde ve çevresindeki şehirlerde gözlemlenebildi ve bununla beraber vatandaşlar unutulmaz anlara şahit oldu.

NASA’nın geçtiğimiz dönemlerdeki açıklamalarına göre, C/2020 F3 Neowise’ın 5 kilometre çapında büyüklüğe sahip olduğu dile getirildi. Konu üzerinde araştırmalar yapan uzmanlar, bu yıldızın isli bir malzeme ile kaplı olduğunu ve çıplak gözle görülebileceğini dile getirdiler. Geçen akşam saatlerinde İstanbul ve Van semalarında ortaya çıktı. Belirtilenlere göre Kuzey Yarım Küre’nin son 25 yılındaki en parlak kuyruklu yıldızı, geçtiğimiz hafta itibarıyla Merkür yörüngesinden ayrılmış durumda. Bunun yanında bu kuyruklu yıldız 3 Temmuz’da da Güneş’e en yakın konumdan geçiş yaptı.

Bilim insanlarının açıklamalarına göre C/2020 F3 Neowise, bir süre daha güneş sisteminin dışına doğru çıkmaya devam edecek. Ağustos ayının ortalarına doğru devam edecek olan bu görkemli süreç, gezegenimizin çeşitli bölgelerinde de insanlara benzersiz bir deneyim yaşatacak. Öte yandan sürecin sonunda ise bu kuyruklu yıldız, çok büyük ihtimalle sonsuza dek ortadan kaybolacak gibi görünüyor.

İlişkili Yazılar