Yeni Bir Bilgisayar Aldığınız Zaman, Kesinlikle Bu Hatayı Yapmayın!

Evde kaldığımız bugünlerde bilgisayarlarla beraber geçirdiğimiz süre oldukça fazla. Bilgisayarlar geçmişten bu yana oldukça faydalı ve olmazsa olmazlardan birisi haline geldiğini biliyoruz. Öte yandan bilgisayarınızın yeni bile olsa yavaş olması ve tam performans alamamanızın sebebi aslında işletim sisteminizdir diyebiliriz.

FreeDOS olarak kullanılan birçok bilgisayarda orijinal işletim sitemine karşılık daha çok yavaşlama ve daha belirgin işlem kısıtlanması hissedilebilmektedir.

Şahit olduğumuz süreç içerisinde birçoğumuz, evden çalışma yapmaktadır. Hem çalıştığımız hem de eğitimimizi tamamladığımız bu günlerde bazı yetkili teknoloji marketleri, sattıkları bilgisayarlarda orijinal Windows 10 lisansı sunmaktadırlar. Böylelikle kullanıcılar, bir bilgisayar alıp çalıştırdıkları zaman Windows 10 kullanmaya başlıyorlar. İşletim sisteminizin korsan veya eski olması, bilgisayarınızın daha yavaş olmasını ve verim almakta zorluk çekmenize olanak tanır. Öte yandan bazı satıcılar, fiyatı daha düşük olarak göstermek için FreeDOS adı verilen işletim sistemini size sunabilmektedirler. FreeDOS işletim sisteminin ise herhangi bir işletim sisteminin alt sürümü olmadığını da belirtelim.

FreeDOS bilgisayarlar, orijinal Win 10 lisansına sahip olan bilgisayarlara nazaran daha uygun fiyatlarda satılabilmektedir. Öte yandan kimi kullanıcılar korsan yazılımlara yönelebilmektedirler. Lakin korsan yazılımlar kullanıcılar tarafından ilerleyen süreçte oldukça büyük problemlere sebebiyet verebilmektedir.

Korsan olarak kullanmaya başladığınız oyunlar veya herhangi bir programda yeteri kadar verim almamanızda mümkün. Orijinal Windows 10 işletim sisteminin yerine korsan olan Windows 10 işletim sisteminin tercih edilmesi özellikle de verilerin güvenliğini büyük ölçüde tehlikeye atmaktadır. Tüm bunların yanı sıra bu tür korsan yazılımlar, Microsoft tarafından sunulan birçok güvenlik güncellemelerini de alamamaktadır. Bu durum da, bilgisayarı korsan olarak kullananları saldırılara karşı savunmasız bırakıyor.

Kimlik Bilgileriniz Çalınabilir!

Çevrimiçi ortamda yapacağınız alışverişin, sosyal medya kullanımınızın veya birçok aktiviteyi yaparken kimlik bilgilerinizi ve kart bilgileriniz gibi önemli bilgileri üçüncü şahısların kolayca ulaşmasına olanak tanımaktadır. Günümüzde orijinal yazılımlar kullanmayanların kimlik, kredi kartı ve birçok banka kartı bilgilerinin de çalınmasına kapı aralıyor.

Tüm bu problemlerle ve sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız en yakın teknoloji mağazasına giderek veya Microsoft’un resmi sitesinden Orijinal bir Microsoft Windows 10 işletim sistemini satın alabilirsiniz.

 

İlişkili Yazılar