12K Video Kaydı Yapabilen Blackmagic Ursa Mini Pro Duyuruldu

Saniyede 80 megapiksel çözünürlüğünde tam tamına 60 adet fotoğraf çekebilen dünyanın en iyi kameralarından birisi olacak Blackmagic Ursa Mini Pro piyasaya duyuruldu. 60 FPS 12K çözünürlükte video kaydı yapabilen bu video kameraya gelin hep birlikte bir göz atalım.

Avustralya’nın en bilinen üst düzey video kamera ve fotoğraf makinesi üreticisi olan Blackmagic şirketi, saniyede atmış tane 80 megapiksellik fotoğraf çekebilmekle beraber, 12K 60 FPS RAW video kaydı yapabilen son model sinema kamerası Blackmagic Ursa Mini Pro 12K’yı kullanıcılara duyurdu.

Blackmagic Ursa Mini Pro 12K, “2 Karta da RAW Kaydet” modu sayesinde görüntüleri güvence altına almakla beraber öte yandan saniyede 900 megabayt veri yazabilmektedir. Şirketin böylesine bir dijital sinema kamerası oldukça tercih edilecek gibi görünüyor.

Blackmagic Ursa Mini Pro 12K’nın Tasarımı Nasıl?

Bu video kameranın 12K 60 FPS video kaydı özelliği birçok markanın kameralarına göre oldukça üst düzeyde kalıyor. Kameranın bu özelliği heyecan veriyor olsa da bununla beraber kamera; 8K 110 FPS, 4K 220 FPS olarak çekim modlarını da içerisinde barındırıyor. Dijital sinema kamerasını özellikle ağır çekim sahnelerde kullanmayı tercih ederseniz oldukça memnun kalabilirsiniz.

Sinema sektöründen bazı isimler, bir önceki Blackmagic kameranın parlaklığı ve renkleri iyi göstermediğinden şikayet ediyorlardı. Duyurulan yeni, Blackmagic Ursa Mini Pro 12K, Da Vinci Resolve Studio, renk düzenlemede ve düzeltmede kullandığı yazılımı ile çok daha iyi bir performans sunabilmektedir.

Ursa Mini Pro 12K tasarımıyla beraber değiştirilebilir lens yuvalarına da izin vermektedir. Bunun yanında 2, 4 ve 6 kademeli ND filtreleri de yer alıyor. Bu kamera USB Type-C bağlantısı ile harici kayıt, 4 inçlik hareketli ekranı sayesinde mobil cihazlarınıza da kablosuz bağlantısı yapabilmenize de imkan sunan yeni kameranın birçok işe yara özelliği mevcut.

Özellikleriyle sinema sektörüyle uzaktan yakından bilgisi olmayanları bile heyecanlandıran bu makinenin fiyatı ise oldukça yeterli gibi görünüyor. Blackmagic Ursa Mini Pro 12K’nın yaklaşık olarak değeri; dolar cinsinden 9.995 Dolar, Türk Lirası cinsinden ise yaklaşık olarak 68.500 TL’ye tekabül etmektedir. Günümüz şartlarındaki kameralara, telefonlara ve film bütçelerine oranladığımız zaman çok da yüksek fiyatlı diyemeyiz.

İlişkili Yazılar