ABD’de Veba Vakası Görüldü

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerden olan ABD, bu sefer de Colorado eyaletinde görünen veba vakası ile karşı karşıya kaldı. Colorado eyaletinde görülen bu vaka 2015 yılından bu yana görülen ilk veba vakası oldu.

Global olarak koronavirüs salgını ile karşı karşıya olduğumuz bugünlerde bu salgın başka hastalıklarında doğmasına sebebiyet verebilmektedir. Dünya genelinde birçok şirketin ve devletin zor durumda kaldığı bu süreç insanlığı ve dünya ekonomisini büyük bir şekilde etkilemiştir. Öte yandan 14 milyondan fazla kişiye bulaşan koronavirüs salgını bunun yanında 600 bin insanında hayatını kaybetmesine sebebiyet verdi. Bu salgından en çok etkilenen ülke olarak gösterilen ABD, günlük vaka sayısında şu ana kadar ki en büyük sayıya ulaşmış durumda. Tam 77 binden fazla kişiye sadece bir gün içerisinde bulaşan virüs, vaka sayısı bakımından dünya genelinde rekor kırmış durumda.

Bir Kişide Veba Görüldü

Amerika Birleşik Devletleri’nin Colorado eyaletindeki bir bireyin veba taşıdığı tespit edildi. The Denver Post tarafından dile getirilen habere göre 2015 yılından bu yana ABD’de ilk kez bir veba vakasına rastlanıldığı dile getirildi. Bu ilk veba vakasının ise; adamın vahşi bir sincap ile temasından dolayı oluştuğu dile getirilmiş durumda.

Colorado halk Sağlığı ve Çevre Dairesi’nde görev yapan Veteriner Dr. Jennifer House; “Veba vakalarının büyük bir çoğunluğunu yaz ayları sırasında görüyoruz. Hastalık, yıl boyunca sürüngenlerde görülüyor ve bazen diğer vahşi yaşam türlerine sıçramasının yanı sıra evcilleştirilmiş kedi ve köpeklere de bulaşabiliyor.” ifadelerine yer verdi.

Vebayı taşıyan adamın, bu hastalık için oldukça güçlü antibiyotikler kullanarak iyileştirildiği dile getirildi. Öte yandan son 20 yıl içerisindeki Colorado’daki birçok kişinin yanı sıra vahşi ve evcil olmak üzere birçok veba vakasına rastlanıldı. Yapılan araştırmalar ve analizler sonucunda; vebanın yabani hayvanların yanı sıra evcil hayvanlarda da görüldüğü kanısına varıldı. Kemirgen popülasyonunun fazla olduğu bölgelerde sıklıkla görülen vebaya karşı her ne kadar ilaç türü bulunuyor olsa da bu hastalığın, Orta Çağ zamanında neredeyse tüm Avrupa’yı yok ettiğini hatırlatmakta fayda var.

İlişkili Yazılar