Tam Ekran Parmak İzi Okuyucu Sensörü Geliştirildi, Dünyada İlk!

Çin merkezli teknoloji firmalarından birisi olan Tianma markası, dünyada bir ilke imza atarak tam ekran parmak izi okuyucu sensörü geliştirdi. LCD ekranlar ile kullanılabilen bu ileri teknoloji, kullanıcının parmak izini ekranın herhangi bir noktasında kolaylıkla algılayabiliyor ve okuyabiliyor.

Akıllı telefon sektörü her geçen gün daha farklı özelliklerle kullanıcılarıyla buluşuyor. Bununla beraber birçok teknolojik alete gelen birçok özellik bir diğer gün eski özellik olarak adlandırılabiliyor. Öte yandan akıllı telefon üreticilerinin de bu durumu hedef alarak, farklı farklı özellikleri kullanıcısına sunmayı hedeflemekte. Teknoloji firmaları arasındaki rekabet oldukça çekişmeli oluyor ki şirketler, hiçbir zaman olamaz dediğimiz birçok özelliği bir süre sonra önümüze sunuyorlar.

Son dönemlerde piyasaya sürülen binlerce akıllı telefonun oldukça büyük bir bölümü, ortak bir özelliğe sahip olarak karşımıza çıkıyor. Tianma firmasının geliştirmiş olduğu bu özellik ise oldukça önemli bir adım olarak kabul edilebilir. Telefonun ekran panelinin altına yerleştirilen parmak izi okuyucu sensörü sayesinde bu özellik ile görebileceğimiz üretilecek olan birçok cihaz kullanıcılarına oldukça büyük kolaylık sağlayacak gibi duruyor.

Birkaç yıl öncesine kadar özel sensörler yardımıyla birçok cihaz parmak izi okuma işlemini yapabiliyordu. Tianma firmasının geliştirdiği bu oldukça kullanışlı özellik sayesinde birçok parmak izi sensörü artık standart özellikler arasında sayılacak.

 

Şimdilerde kullanılan birçok telefonda ekran içerisinde parmak izi sensörü bulunuyor. Ancak sunulan bu özellik ekranın sadece belirli noktalarında kullanıcılara kullanım sunabiliyor. Yani cihazınızı açmak veya kilitli olan bir uygulamanızı açmak istediğinizde yapmanız gereken sadece belirli bir noktaya parmağınızı okutmak oluyor.

Tianma şirketinin geliştirdiği “Ekran Paneli Parmak İzi Okuyucu Sensörü” sayesinde artık cihazınızın ekranındaki tüm alanda parmak izinizi okutabileceksiniz. Çinli bir telefon üreticisi olan Tianma şirketi, dünyanın ilk tüm ekran parmak izi okuyucu sensörünü geliştirerek, akıllı telefon sektörüne büyük bir yenilik getirdi diyebiliriz.

Öte yandan Xiaomi ve Huawei de bu özellik hakkında çalışmalar yapıyorlar. Bu iki dev şirketten de büyük bir hamle gelebilir.

İlişkili Yazılar