En İyi Ücretsiz WordPress Eklentileri

En İyi Ücretsiz WordPress Eklentileri

Popüler blog yazılımı WordPress, günümüz içerik sitelerinin yarısından fazlasının altyapısı olarak kullanılıyor. En iyi ücretsiz wordpress eklentilerini öğrenerek siz de internet sitenize hızlıca muhtelif konfigürasyonlar kazandırabilirsiniz.

 

Eklenti sistemleri hemen hemen her içerik yazılım sistemlerinde bulunmaktadır. Eklenti yapıları, ihtiyaç duyduğumuz ayar ve düzenlemeleri bizlerin yerine en güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmeleriyle tüm dünyada eklenti(plugin) özelliğine sahip sistemler ön plana çıkmaktadır.

En İyi Ücretsiz WordPress Eklentileri

Yoast SEO

WordPress ile ilgili listelerde ilk sırada olmazsa olmaz Yoast SEO eklentisidir. İçerisinde barındırdığı gelişmiş arama motoru optimizasyon araçları ile internet sitenizi Google başta olmak üzere pek çok arama motorunun bilmesini sağlar.

Yoast SEO özellikleri:

 • Sitemap XML haritalarını oluşturur.
 • breadcrumb ile uyumlu içerik hiyerarşisi tayin eder.
 • Title, description vb. uyumlulukları tamamlar.
 • Makale düzenleme süreçlerinde Google için makalenizin uyumluluğunu ölçerek size canlı olarak belirtir.

WooCommerce

Bu eklentinin E-ticaret siteleri için olduğunu belirtmeliyiz. E-ticaret dışında bir internet sitesi için gerek olmasa da, online satış hususunda tüm dünyanın başlıca yazılımı WooCommerce’dir. WordPress ile basitçe kurarak kullanmaya başlayacağınız eklenti, pek çok ödeme yöntemi ve ürün tasnif aracına sahiptir.

W3 Total Cache

Arama motorlarının internet sitelerinden beklediği en önemli özellik sitenin hızlı olmasıdır. Yavaş internet siteleri Google’ın gözünde çok düşük bir pozisyondadır. W3 Total Cache gibi eklentiler, hız problemi yaşayan WordPress kullanıcıları için büyük bir veli nimettir.

W3 Total Cache Özellikleri:

 • Google Page Speed puanınızı oldukça fazla arttırır.
 • Site performansı artar, kullanıcılar daha uzun süre sitenizde gezinir.
 • CSS, Javascript, HTML sıkıştırmalarıyla bant genişliği yarıdan fazla oranda azalır.
 • Sayfa yükleme hızının azalması ziyaretçi artışı oluşturur.

Akismet

İnternet sitelerinin son yıllarda en çok karşılaştığı siber tehdit spam saldırılarıdır. Akismet, yüz binlerce kullanıcı tarafından tercih edilen güçlü bir spam önleme eklentisidir.

Akismet Özellikleri:

 • Yorumlar üzerinde %100 kontrollü bir şekilde spam-sahte filtreleme ve engelleme işlemleri gerçekleştirir.
 • Gelişmiş rapor kaydı ile filtrelenen içerikleri tekrar görüntüleyebilirsiniz.
 • Moderatöre yorum onay sayısını görme yetkisi tanıyabilirsiniz.

Jetpack

Jetpack güçlü bir eklenti çantasıdır. İçerisinde barındırdığı onlarca hazır araçlar sizlerin onlarca farklı eklentiyi kurarak sisteminizi yavaşlatmanızın önüne geçerek tek bir elden istediğiniz ayarları aktifleştirebilmenize imkan tanır.

Ücretli ve ücretsiz üyelik tipine sahip Jetpack’in, onlarca farklı aracı ücretsiz bir şekilde sunduğunu belirtmekte fayda var.

Jetpack Özellikleri:

 • Güvenlik ayarlarıyla sitenizi düzenli olarak siber saldırılardan korur.
 • Spam önleme aracıyla spamları kolaylıkla savuşturabilirsiniz.
 • Düzenli raporlama ve istatistik sonuçlarıyla updown, uptime verilerini sizlere sunar.
 • Sosyal medya araçlarıyla tek bir elden hızlıca sosyal medya hesaplarınızı yönetebilir, senkronize bir kullanım deneyimi yaşayabilirsiniz.

Contact Form 7

Google vb. pek çok arama motorları için internet sitesinin ziyaretçisini memnun etmesi önemlidir. Eğer sizinle iletişime geçmek isteyen bir ziyaretçi, kullanıcı, işveren, sponsor varsa mutlaka Contact Form 7 ile oluşturduğunuz bir form ile güvenli ve doğru iletişime geçebilmesi oldukça önemlidir.

Imagify Image Optimizer

Resim içerikleri bir internet sitesi üzerinde yazılım dosyaları dışındaki yavaşlatıcı unsurlardan başlıcalarıdır. Siteleriniz üzerinde resim içeriklerini doğru bir optimize tekniği uygulayarak site hızınızı katlayabilirsiniz. Imagify Image Optimizer, WordPress kütüphanesine yüklediğiniz her türlü görseli otomatik olarak sizin yerinize optimize bir hale getirip boyutunu düşürerek sayfanın hızlı yüklenmesini sağlar.

 

Soical Warfare

İnternet siteniz muhakkak sosyal medya platformlarıyla barışık bir düzene sahip olmalıdır. Google SEO kriterleri arasında sosyal medya bağlantılarına büyük önem verir. Social Warfare ile ziyaretçileriniz gezindiği içerikleri kendi hesaplarında paylaşır ve organik bir backlink sağlar. Hızlı bir yükseliş için SEO dikkate alınması gereken bir husustur.

 

WordPress on binlerce eklentiyi bünyesinde barındıran güçlü bir içerik sistemidir. Bu içerik sistemi içerisinde doğru eklenti tercihi sizlere büyük zaman kazandırır.

İlişkili Yazılar